Bedesten - GeziBilen

Bedesten

Bedesten

Şehrin en eski ticaret yapısı olan Bedesten, Trabzon ve ticari tarihiyle özdeşleşmiş yegane mekandır. Farsça kökenli olan ‘Bedesten’ kelimesi; mücevher, ipek kumaşlar, silah ve benzeri eşyaların satılması için inşa edilen kubbelerle örtülü, genellikle dikdörtgen plana sahip büyük yapılardır. Trabzon’daki Bedesten ise şehrin ticaret tarihine ışık tutan, burasıyla bütünleşmiş ve halkın hala en çok alışveriş yaptığı yerlerden biridir. Türk bedestenleri genellikle birden çok kubbeden oluşur. Trabzon’daki Bedesten ise tek kubbeden oluşur ve alanının yegane örneğidir. 15’inci yüzyılda Fatih Sultan Mehmet tarafından alınan Trabzon’un fethinin ardından yaptırılan ilk eserlerden Bedesten, altı asırlık tarihi boyunca şehrin gözbebeği yapılarından biri halini alır. Şehre gelen tüm yerli ve yabancı turistin özellikle hediyelik eşya alımı için en az bir kez uğradığı bu tarihi yapı, mimarisindeki ihtişam, aurasındaki mistisizm ve uygun fiyatlı ürünleriyle Trabzon’un vazgeçilmez alışveriş noktalarının başında gelir. “Trabzon’a geldiysen Bedesten’e uğramadan dönme.” sözünü sonuna kadar hakkeden ve hiçbir misafirini isteklerini karşılamadan döndürmeyen Bedesten, şehrin tarihi dokusunun da en önemli parçalarındandır.

BedestenBedestenBedestenBedesten

Yorumlar

 • ezgicam
  11.08.2022 07:03

  İstanbul daki Mahmutpaşanın bir benzeri adeta. Bu kadim şehirde böyle tarihi bir dokuya raslayabileceğimi düşünmemiştim. Türk-islam medeniyetinin ve kültürünün izlerini görmek mutluluk verici…

 • zehraavarolx
  27.07.2022 07:04

  Trabzon kalesine yakın alışveriş yapmak için gidebileceğiniz tarihi çarşı. Üst katında kafesi mevcut

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota