Ulu Camii

Ulu Camii

Ulu Camii

Şehrin merkezinde Divanyolu Caddesi üzerinde bulunan Ulu Camii, Kızıl Kilise olarak adlandırılan eski bir ibadethanenin yerine inşa ettirilir. 1170-1175 yılları arasında yaptırıldığı düşünülen caminin içerisinde hala çan, sütun ve sütun başları ile kilise halinden kalan avlu duvarları görülebilmektedir. Kitabelere göre Ulu Camii 1684, 1779, 1780 ve 1870 yılları arasında tamirat görmüştür. Son tamirat ise 2010-2011 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilmiştir. Kiliseden camiye çevrilen yapı, bu özelliği kaynaklı “Mescid ül- Hamra (Kırmızı Mescit)” olarak da bilinmektedir. Payeler üzerine oturan, 14 sivri kemerle avluya açılan son cemaat yeri, Anadolu’da ilk olan bu mimarinin adresi Ulu Camii’dir. Caminin içerisinde bir de kuyu bulunur. Rivayete göre Hz. İsa, Kral Abgar’a Havarisi Thomas ile bir mendil gönderir ve bu kuyuya bıraktırır. Bu nedenle de bu suyun şifalı olduğuna inanılır. Cumhuriyet döneminde ise minareye bir saat eklenmiştir ve yapı aynı zamanda saat kulesi işlevi de kazanmıştır. Minarenin şehirdeki ilk ve tek saat kulesi olduğunu da söylememiz gerekir. Camiye dair vereceğimiz son bilgi ise burada bulunan türbeye aittir. Bu türbede Halidi Tarikatı’nın Kurucusu Mevlana Halid Ziyaeddin Hazretleri'nin küçük oğlu Şehabeddin Ahmet’in mezarı bulunur.

Ulu CamiiUlu CamiiUlu CamiiUlu Camii

Yorumlar

 • acelyaabasar
  02.11.2022 08:22

  Bin yıllık koca bir yapı, içi ayrı bir detay dışı ise başka bir tarihsel yapı. Minaresi ve dış duvarları Diyarbakır ve Mardin'deki ile benzer gösteriyor elbette ama alanı daha geniş gibi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler