Miniatürk

Miniatürk

Miniatürk

Tarihin tozlu sayfalarına kısa bir göz atmak isterseniz, Miniatürk tam size göre. 


2003’te ziyarete açılan Miniatürk ya da Minyatür Türkiye Park, Türkiye’deki çeşitli yapıtların maketlerinin sergilendiği ve 60.000 metrekarelik alanda kurulu olmasıyla dünyadaki en geniş alana kurulu minyatür parktır. İstanbul, Beyoğlu’nda Haliç'e kıyısı bulunan eski bir park alanında konumlanan Miniatürk, ‘Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli’ sloganıyla Türkiye’nin vitrini olma özelliğine sahiptir.


Antik Çağdan Roma’ya ve Bizans’a, Selçuklu'ya Osmanlı’ya değin -medeniyet beşiği ülkemize ait- zengin mimari mirası bir araya getiren Miniatürk’te her eserle ilgili bilgileri, eserlerin yanında bulunan sesli rehberlik sistemine giriş kartınızı okutarak toplam dokuz farklı dilde dinleyebilirsiniz. Sayısız tarihi eser arasından bilinirliğine, dönemini temsil yeteneğine ve maketi yapılabilirliğine göre seçilen 136 mimari eserin, 1/25 oranına küçültülmüş minyatür modellerine yer verilen parkta, Türkiye ve Osmanlı tarihinden ve İslam dünyasından seçilmiş; 60 eser İstanbul’dan, 63 eser Anadolu’dan ve 13 eser Osmanlı Yurtdışı Eserleri olmak üzere 3 bölüm halinde minyatürler mevcut. Miniatürk, maketlerin yer aldığı 15.000 metrekarelik alanın yanı sıra, otopark, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, açık hava gösteri alanı, çocuk oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, masal ağacı, Mini Stadyum’da 4 büyükler, satranç ve labirent alanı, Ters Ev ve Türkiye-İstanbul simülasyon helikopter turu ile dev bir kompleks olarak hizmet vermektedir. 


Kültür ve sosyal sorumluluk projesi olan Miniatürk, kısa sürede faydalı bilgilerle dolu bir Türkiye turu atmak isteyen yerli ve yabancı turistler için ilk adres olma özelliğine sahip. Günümüz Türkiye'sinin üzerinde bulunan coğrafyada, yüzyıllar boyunca üretilen tarihi ve kültürel mirastan seçkilerin bulunduğu maket diyarını, haftanın 7 günü ziyaret edebilirsiniz.


Tam bilet ücreti: 40 TL

İndirimli: Öğrenci, Öğretmen, Polis ve Askeri Personel giriş bilet ücreti: 20 TL

Yabancı (turist) ziyaretçi giriş bilet ücreti: 90 TLMiniatürkMiniatürkMiniatürkMiniatürk

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler