Halilurrahman (Rızvaniye) Camii - GeziBilen

Halilurrahman (Rızvaniye) Camii

Halilurrahman (Rızvaniye) Camii

Hamarat ellerin sokaklarını leziz kokularla çevrelediği Şanlıurfa’da, tarihi dokunun zenginliğine akıl sır erdirilmiyor. Her köşesi binlerce yıllık yapılarla çevrili şehirde tarihi geleneği yansıtan Halilurrahman Camii, öne çıkan gezi destinasyonlarından biri. Karakteristik özelliklere sahip cami, simge noktalardan Balıkgöl’ün yanı başında yer alıyor. Semt sakinleri tarafından Döşeme Camisi olarak da biliniyor. Yapı, 504’te inşa edilen bir kilisenin Abbasi Halifesi Me’mun zamanında, takribi 813-833 yılları arasında camiye dönüştürülmesini esas alıyor. Minaresinin Selahattin Eyyubi’nin yeğeni tarafından onarıldığı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de Padişah Kanuni Sultan Süleyman döneminde restorasyon gördüğü kayıtlarda geçiyor. En son 1810’da detaylı onarıma tabi tutulduğu biliniyor. İç kısımda pencerelerin dizilimi neticesindeki kuvvetli mekansal aydınlatmaları, süslemeler, desenler ve renkli kapısı genele yayılan görsel zarafetini yansıtıyor. Bölgenin en önemli tarihi değerleri arasındaki yapı, şehrin tarihi ve estetik siluetine değer katıyor. İbadete açık olan Halilurrahman Cami, gündüz olduğu gibi akşam saatlerindeki aydınlatmasıyla da bir başka güzel. Burası fotoğraf meraklıları için eşsiz zenginliklerle dolu aynı zamanda. Göle komşu caminin bahçesi de huzur dolu atmosferi ve su sesleri ile bölge halkı ve turistler için hoş bir dinlenme alanı sunuyor.

Halilurrahman (Rızvaniye) CamiiHalilurrahman (Rızvaniye) CamiiHalilurrahman (Rızvaniye) CamiiHalilurrahman (Rızvaniye) Camii

Yorumlar

 • muratty
  12.10.2022 07:25

  Balıklı Göl'ün kenarında tarihi bir cami. Banisi, 1736 yılında Rakka Valisi olan Rıdvan Ahmet Paşa'dır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota