Çinili Çocuk Kütüphanesi - GeziBilen

Çinili Çocuk Kütüphanesi

Çinili Çocuk Kütüphanesi

İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Üsküdar ilçesinde yer alan Çinili Çocuk Kütüphanesi, Türkiye’deki çocuk kütüphanelerinin en çok bilinenleri arasında yer alır.

Bu kütüphane, esasen ilk önce bir medrese olarak I. Ahmet’in eşi Mahpeyker Kösem Sultan için 1640 yılında inşa edilir. Yapının mimarı ise yalnızca Osmanlı mimarlık tarihinin değil, tüm dünyadaki mimarlık tarihinde oldukça önemli bir yer tutan Mimar Sinan’dır.

Kısa süre öncesine kadar Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan yapı, 1966 yılında Çinili Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlar. İç kısmı toplamda yalnızca 45 metrekarelik tek bir salondan oluşan ve oldukça mütevazı bir yapıya sahip olan kütüphane, kubbeli bir çatıya sahiptir. Bugün ise Üsküdar Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet vermeye devam eder.

Kütüphane, Üsküdar’ın en çok rağbet gören noktalarındandır. Bilhassa çevresindeki okullardaki öğrenciler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Öte yandan kütüphanedeki 2005 yılı envanter sayımına göre 4 bin 641 kitaba ev sahipliği yaptığı tespit edilmiştir.

Çinili Çocuk KütüphanesiÇinili Çocuk KütüphanesiÇinili Çocuk KütüphanesiÇinili Çocuk Kütüphanesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota