Atatürk Arboretumu - GeziBilen

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, İstanbul'un Sarıyer ilçesinde yer alan ve 296 hektarlık bir alanı kaplayan, bitki ve doğa severler için vazgeçilmez bir destinasyondur. 1949'da İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından kurulan bu arboretum, Türkiye'nin ilk orman bölgesi olan Belgrad Ormanı'nın hemen yanında bulunmaktadır.


Arboretum, doğal bitki örtüsü içinde kurulmuş olup, odunsu bitkilerin sergilendiği geniş bir yeşillik alana sahiptir. Arboretumun temel amacı, farklı iklim ve toprak şartlarında bitkilerin adaptasyonunu incelemek ve bu konuda bilgi üretmektir. İstanbul şehir merkezine yakın bir konumda bulunması, ziyaretçilere şehrin gürültüsünden uzaklaşma ve doğa ile iç içe olma fırsatı sunar.


Arboretum, çeşitli ulaşım seçenekleriyle kolayca erişilebilir. Şehir merkezinden otobüs veya minibüs hatları ile ulaşılabilir. Ayrıca, özel araçla, yürüyüş veya bisiklet yolu ile de ulaşım mümkündür. Arboretumun içinde, müze ve eğitim merkezi, göletler ve su alanları, bitki koleksiyon alanları, araştırma ve gözlem kuleleri, yürüyüş alanları gibi çeşitli yapılar bulunmaktadır.


Atatürk Arboretumu, İstanbul'daki doğal güzelliklerin yanı sıra bilimsel çalışmalar için de önemli bir merkezdir. 30.000'den fazla bitki örneği içeren kapsamlı bir koleksiyona sahiptir ve bu, Türkiye'nin en zengin odunsu bitki koleksiyonlarından biridir. Ayrıca Türkiye'nin ilk fosil bitki koleksiyonunu da içerir. Arboretum, hem eğitim hem de bilimsel araştırmalar için önemli bir kaynaktır. Doğa yürüyüşleri yapmak, farklı bitki türlerini incelemek veya sadece huzurlu bir ortamda vakit geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir​

Atatürk ArboretumuAtatürk ArboretumuAtatürk ArboretumuAtatürk Arboretumu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota