Florya Atatürk Deniz Köşkü - GeziBilen

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Marmara Denizi’nin kıyısında mükemmel bir konuma sahip olan ve İstanbul simge yerleri arasından gösterilen Florya Atatürk Deniz Köşkü, Küçükçekmece ve Yeşilköy arasında yer alır. İstanbul’un Bakırköy ilçesine bağlı Şenlikköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan bu tarihi köşk, Atatürk Döneminde İstanbul Belediyesi tarafından Atatürk döneminde yaptırılmış olmakla birlikte günümüzde ‘Florya Atatürk Ormanı’ olarak da bilinmektedir.

Tarihi 1935 yıllarına kadar uzanan Florya Atatürk Deniz Köşkü’nü projelendiren mimar, dönemin ünlü isimlerinden Seyfi Arkan’dır. İstanbul Belediye Başkanı’nın Atatürk’e bizzat teslim ettiği köşk, Florya’nın da en çok ilgi gören yapıları arasında bulunur. Günümüzde denize nazır bir restoranı ile de hizmet veren Florya Atatürk Deniz Köşkü, fotoğraflanması gereken en önemli tarihi yapılardan biri olarak gösterilebilir.

Günümüz itibariyle halka açık park olarak kullanılan Florya Atatürk Deniz Köşkü, restoranında bir şeyler yiyip içebileceğiniz, köşkün içini gezerek zamanda yolculuk yapabileceğiniz bir yer olarak hizmet veriyor. Girişlerin ücretli olduğu tarihi köşkün ziyaret saatleri ise 09.00-17.00 şeklindedir.

Yapımının yaklaşık 43 gün gibi kısa bir sürede tamamlandığı Florya Atatürk Deniz Köşkü, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın yazlık konutu olarak Kenan Evren, Fahri Korutürk, Cevdet Sunay, Cemal Gürsel, Celal Bayar ve İsmet İnönü dönemlerinde de kullanılmıştır. Tek katlı bir yapıda olan köşk, Florya halk plajının hemen yakınında yer aldığı için de geçmişten bugüne büyük ilgi görmüştür. Sahilden 70 metre kadar ileride bulunan Florya Atatürk Deniz Köşkü’nde birden çok restorasyon çalışması da yapılmıştır. Kütüphane, dinlenme odaları, genişçe bir salon gibi alanların olduğu köşkü belli saatler aralığında gezmek mümkün.

Florya Atatürk Deniz KöşküFlorya Atatürk Deniz KöşküFlorya Atatürk Deniz Köşkü

Yorumlar

 • gunessygz
  23.12.2022 08:01

  Saygıdeğer atamızın konakladığı çok değerli bir mekan. Florya Atatürk Deniz Köşkü, İstanbul'un Bakırköy ilçesine bağlı Şenlikköy mahallesi kıyılarında bulunan bir yapıdır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota