Atatürk Evi Müzesi - GeziBilen

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

İstanbul Şişli sınırları içerisinde yer alan Halaskargazi Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Evi Müzesi ya da diğer bir adı ile ‘İnkılap Müzesi’, 1942 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülerek ziyarete açıldı. Bir dönem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet ettiği evde Kurtuluş Savaşı ve Atatürk ile ilgili birbirinden değerli materyaller olmakla birlikte Atatürk’ün şahsi eşyaları da sergileniyor.

I. Dünya Savaşı sona erdikten sonra Mustafa Kemal Atatürk, Suriye cephesini 13 Kasım 1918 tarihinde terk etmiş ve İstanbul’a dönerek bir süreliğine Pera Palas’ta konaklamıştır. Sonrasında Şişli’deki inşa tarihi 1908 senesine kadar uzanan, Osep Kasabyan’ın üç katlı evini kiralamıştır. O dönemlerde kaldığı bu üç katlı ev, 15 Haziran 1942 tarihinde de ‘Atatürk İnkılabı Müzesi’ adı ile ziyarete açıldı.

Atatürk’ün sadece evde konakladığı süre değil, doğumundan ölümüne kadar olan süreci kapsayan pek çok değerli eşyaya rastlayacağınız Atatürk Evi Müzesi, Milli Mücadele dönemi ile ilgili bile bilgiler vermektedir. Atatürk’ü yaşamına dair çok sayıda fotoğraf, Atatürk ve inkılapları ile ilgili belgeler, kullandığı eşyalar ve giysiler, Kurtuluş Savaşı tabloları ve dahasının sergilendiği Atatürk Evi Müzesi’nin ikinci katındaki Atatürk’ün şahsi ve değerli eşyalarını da görmek mümkün.

Binanın giriş kısmında görülebilen Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve bizzat kendinin kaleme aldığı bir yazısı olan Atatürk Evi Müzesi’nin yemek odası bölümünde ise ziyaretçileri Milli Mücadele ile ilgili tablolar karşılar. Oturma odasının duvarlarındaki Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadarki döneme ait sayısız fotoğraflara ek olarak, son kat olan üçüncü katta da Atatürk hakkında yazılmış çeşitli kitapları inceleyebilirsiniz.

Atatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi MüzesiAtatürk Evi Müzesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:27

  Müze 3 katlı ve ücretsiz. Metroda indikten sonra yürüme mesafesinde.

 • acelyaabasar
  26.10.2022 10:50

  Kişisel eşyalarının olduğu hatta bazı ikonik takım elbiselerinin sergilendiği ücretsiz gezebileceğiniz müze.

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:39

  Müze pazartesi dışında her gün 17:00ye kadar açık. Müze biletli değil. 2 katı açık ve gezilebilir. İçinde ufak bir kütüphane var ama kitap ödünç verilmiyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota