Yöresel Lezzetler - GeziBilen

Yöresel Lezzetler

Yöresel Lezzetler

Konya
12 Gezi Noktası
10 Km
13.472 Adım
411 Kalori

Dünyada, Konya haricindeki hiçbir yerde bir aşçıbaşıya ait anıt mezar yoktur! Üstüne üstlük dünyaca ünlü şeflerin ekiplerle beraber çalışmalarının ilk örneğinin de aslında Mevlevilerin mutfağında başladığını biliyor musunuz? Bu kadar tüyo yeter, Konya mutfağının derin kökleriyle harmanlan lezzetlere yolculuk ediyoruz.

Dünya mutfağında yemeğin sanata dönüşmesi ve ekip olarak hareket etmenin ilk kez başladığı Konya’dayız. Selçuklu saraylarında gelişen ve Mevlevilik felsefesiyle yoğrulan Konya mutfağı, Türk mutfağının da ana köklerini oluşturur. 

Konya mutfağının mimarisi, araç gereçleri, yemek çeşitleri, pişirme yöntemleri, sofra düzenleri, servis usulleri, kış için hazırlanan yiyecekleriyle kendine özgü zengin bir çeşitlilik gösterir. Mutfakla ilgili ilk ekipleşmenin Mevlevi mutfağında başladığı tarih kitaplarında dahi yazar. Üstelik dünyada adına muhtemelen anıt mezar yaptırılan ilk aşçıbaşının (Ateşbazı Veli) Konya’da bulunduğunu söylemek Konya mutfağının ihtişamını belirtmeye yetecektir.

Baştan söyleyelim, rotamız bir tam gün sürecektir. Tadım için çıktığımız bu yolculuğumuzda pek çok farklı lezzeti tek gün içinde ve büyük bir afiyetle deneyimleyeceğiz. Hatta yolculuğumuz bir kahvaltı salonunda başlıyor. Artık bizim kadar heyecanlandığınızı hissedebiliyoruz. Hazırsanız yola koyulalım...

Yorumlar

 • oguzhanakduman
  30.11.2022 13:46

  Finalinde Konya`nın yemek kültürünü baştan aşağıya deneyimleyebileceğiniz, harika bir rota.

 • mustafaalii
  13.06.2022 11:26

  Sırf etli ekmek yemek için bu rotayı yeniden deneyimlerim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota