Yöresel Lezzetler
Yöresel Lezzetler

Yöresel Lezzetler

Konya

Gezi Noktaları

12 yer

Mesafe

10 Km

Adım

13.435 yer

Kalori

410


Rota Bilgilendirme

Dünyada, Konya haricindeki hiçbir yerde bir aşçıbaşıya ait anıt mezar yoktur! Üstüne üstlük dünyaca ünlü şeflerin ekiplerle beraber çalışmalarının ilk örneğinin de aslında Mevlevilerin mutfağında başladığını biliyor musunuz? Bu kadar tüyo yeter, Konya mutfağının derin kökleriyle harmanlan lezzetlere yolculuk ediyoruz.

Dünya mutfağında yemeğin sanata dönüşmesi ve ekip olarak hareket etmenin ilk kez başladığı Konya’dayız. Selçuklu saraylarında gelişen ve Mevlevilik felsefesiyle yoğrulan Konya mutfağı, Türk mutfağının da ana köklerini oluşturur. 

Konya mutfağının mimarisi, araç gereçleri, yemek çeşitleri, pişirme yöntemleri, sofra düzenleri, servis usulleri, kış için hazırlanan yiyecekleriyle kendine özgü zengin bir çeşitlilik gösterir. Mutfakla ilgili ilk ekipleşmenin Mevlevi mutfağında başladığı tarih kitaplarında dahi yazar. Üstelik dünyada adına muhtemelen anıt mezar yaptırılan ilk aşçıbaşının (Ateşbazı Veli) Konya’da bulunduğunu söylemek Konya mutfağının ihtişamını belirtmeye yetecektir.

Baştan söyleyelim, rotamız bir tam gün sürecektir. Tadım için çıktığımız bu yolculuğumuzda pek çok farklı lezzeti tek gün içinde ve büyük bir afiyetle deneyimleyeceğiz. Hatta yolculuğumuz bir kahvaltı salonunda başlıyor. Artık bizim kadar heyecanlandığınızı hissedebiliyoruz. Hazırsanız yola koyulalım...

Öne Çıkanlar

 • Uzun süreli şehir keşfi
 • Şehrin tüm dinamikleri deneyimlenecek
 • Sesli anlatımlar ve deneyimlenmiş içerik
 • Güncel içerikler

Travel
Temple tours
Ancient

Bunu Paylaş:

Yorum Yap
  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler