5 Vakit İbadet

5 Vakit İbadet

5 Vakit İbadet

Muğla
12 Gezi Noktası
5 Km
6.375 Adım
194 Kalori

Muğla, yalnızca denizi ve koylarıyla değil, İslamiyet açısından da önemli bir şehirdir ve bu bölgede muazzam ibadethaneler bulunur. Şimdi sizlerle Muğla’nın bu mukaddes yapılarını gezerken bir yandan da şehri tanıyacağız. 

Biliyor musunuz, en eski yerleşim yerlerinden biri olarak gösterilen Antik Karya Bölgesi’nin ismi, İslamiyet’le birlikte değişmiş ve ‘Muğla’ olmuştur. Hatta bu bilgi, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de geçer. Ancak şehrin ismiyle ilgili bambaşka bir rivayet de vardır. Anlatılanlara göre; Antik Karya Bölgesi, zamanında Rumların elinde bulunur. O dönemlerde Hristiyan olan Muğla Bey de rüyasında Hz. Muhammed'i görür ve hemen ardından İslamiyet’i kabul eder. Daha sonra da kaleyi fethederek bölgeyi Rumlardan alır. Ve böylelikle şehir de onun ismiyle anılır. 

Biz de rotamızda, rivayetlere konu olmuş bu şehrin Osmanlı, hatta Selçuklu zamanından kalan ibadethanelerini gezip, tüm gün boyunca huşu içinde bir deneyim yaşayacağız.

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler