Otağtepe Fatih Korusu - GeziBilen

Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu

İstanbul’da Beykoz ilçesinde konumlanan Otağtepe Fatih Korusu, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen sağında, şehrin göbeğinde doğallığını koruyabilmiş nadir parklardandır. Eski adı ‘Otağtepe’ olan parkın şimdilerdeki adı ‘Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi’ olmuştur.

Hz. Osman zamanından Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar tüm İstanbul muhaberelerinin yapıldığı Otağtepe’de, 1453’teki İstanbul’un fethi için ilk hazırlıkların yapılması amacıyla otağ yani çadır kurulduğu rivayet edilir.

1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapılmak suretiyle bugünkü görünümünü alan koru hem Fatih Sultan Mehmet Köprüsü hem de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü manzarasını ziyaretçilerinin ayağına sermektedir.

Eşsiz bir Boğaziçi manzarası sunan koruda doğaseverler için yürüyüş yolları, seyir terasları ve dinlenme alanları bulunuyor. Manolya, erguvan, nilüfer, ıhlamur gibi ağaç ve bitki türlerine ev sahipliği yapan koru, şehrin stresinden arınmak isteyenler için ideal. İstanbul’a panoramik bir bakış atmak için tercih edilen yegane destinasyonlardan Otağtepe Fatih Korusu, doğal manzara sunan lokasyonlardan biridir.

Yeşilin ve denizin mavisinin kavuştuğu, güneşin doğuşundan batışına kadar izleme keyfi sunan koruda, aile ya da dostlarınızla manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.  

Otağtepe Fatih KorusuOtağtepe Fatih KorusuOtağtepe Fatih KorusuOtağtepe Fatih Korusu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota