15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü)

15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü)

15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü)

Temeli 20 Şubat 1970 tarihinde atılan ve 30 Ekim 1973 tarihinde hizmete açılan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (eski adı ile Boğaziçi Köprüsü); yapımı sadece 39 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan ve iki kıtayı birbirinden ayırması ile ünü tüm dünyaya yayılan bir köprüdür. Bir ayağı Ortaköy, diğer ayağı ise Beylerbeyi’nde olan köprünün toplam uzunluğu bin 560 metre olmakla birlikte orta açıklığı bin 1074 metre, denizden yüksekliği 64 metre ve genişliği de 33,40 metredir.

15 Temmuz 2016 yılında FETÖ darbe girişimi sonrasında Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu’dan Avrupa’ya geçiş noktasında yaşanan çatışmalar sonucu hayatını kaybeden vatandaşların anısına köprünün adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirildi.

İstanbul Boğazı üzerinde yer alan üç asma köprüden biri olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü özellikle İstanbullular arasında ‘Birinci Köprü’ olarak da adlandırılır. Yapımı tamamlandığı dönemde dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü olma unvanını kazanan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü dünyada ise Bosphorus (Bosporus) olarak bilinir.

1978 senesinden bu yana yaya trafiğine kapalı olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, D100 Karayolu’nun üzerinden geçer ve hem İstanbul hem de tüm Türkiye’nin ulaşım ağının en önemli halkalarından biridir. Yapımı yaklaşık 22 milyon Amerikan Doları’na mal olan köprü, Cumhuriyet’in ilanının 50’nci yıldönümünde o dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından hizmete açıldı.

1967 yılında dört farklı mühendislik firmasından proje hazırlanması istenen ve sonrasında bir İngiliz firması olan Freeman, Fox and Partners ile anlaşmaya varılan köprünün inşaatını gerçekleştirecek firma ise Hochtief AG adlı Alman ve Cleveland Bridge and Engineering Company oldu.

Geçmişte Sultan II. Abdülhamid Han “Bosphorus Railroad Company” firmasına bir köprü projesi hazırlatmış ancak siyasi olaylar üzerine tahttan indirilmesi, projenin tamamlanamadan son bulmasına sebep olmuştur.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü)15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü)15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü)15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü)

Yorumlar

 • huseyinatess
  02.08.2022 10:57

  Dünyanın en güzel noktasında İstanbul boğazında eşsiz güzellikte bir köprü. Üzerinden geçerkenki seyir keyfi bambaşka Özellikle hava açık ve güneşli işe muhteşem.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler