Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı

Osmanlı’dan günümüze ulaşmış nadide miraslardan biri ve müze-saray konseptine sahip olan Küçüksu Kasrı, İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Anadolu Hisarı semtinde bulunur.

Boğaziçi’ne hakim konumuyla Bizans İmparatorluğu döneminden beri önem taşıyan iki dere arasında kalan kısımdaki bahçelerin Osmanlı Padişahı IV. Murad tarafından çok sevildiği ve kendisinin buraya ‘Gümüş Selvi’ dediği bilinir.

1600’lü yıllarda yavaş yavaş adından söz ettiren bölgede, kayıtlarda geçtiğine göre sonraki yüzyılda yapılaşma giderek artış gösterir. Bölgeye ilk Osmanlı sarayı ise Padişah I. Mahmud tarafından yaptırılır. Ahşaptan yapılma nadide eser, birçok padişah tarafından da kısa dönemler halinde kullanılır. 19’uncu yüzyıla gelindiğinde ise ülkede görülen batı etkisinin bir sonucu olarak Padişah Abdülmecit, mevcut yapıyı yıktırıp yeniden yaptırır ve günümüzdeki kasır ortaya çıkar.

15’e 27 metre ölçülerindeki dikdörtgen planlı Küçüksu Kasrı, esasen kagir bir yapıdır. Dört bir yanında döküm demirden bembeyaz, işçiliği ile zarafet timsali gibi duran çit parmaklıkları göz alıcıdır. Kasır, standart bir Türk evi mantığında yapılmaz. Burası daha ziyade dinlenme mekanı, av ve biniş talimi aktiviteleri için tasarlanır ve Balyan Ailesi’nden Nigoğos Balyan’a yaptırılır. Yanındaki Göksu Deresi sebebiyle “Göksu Kasrı” olarak da anılan yapının inşası 1856 yılında tamamlanır.

Kasır, bodrum katı ve artı iki kattan oluşur. Bodrum katı, hizmetliler için yapılmış, diğer katlarda ise büyük bir salona açılan 4’er oda yaptırılmıştır. Süslemeleri ile öne çıkan Küçüksu Kasrı’nın İtalyan mermerlerinden yapılmış şömineleri ise başlı başına görülmeye değer unsurlardır. Tamamı Avrupa ülkelerinden getirilen mobilyaları, zarif halıları ve duvarları süsleyen tabloları ile etnografik bir sanat müzesinden farksızdır. Her detayında ilgi çekici ögeler sunan Küçüksu Kasrı, Osmanlı’nın Lale Devri’ni ve o dönemki eserlerini en güzel idrak ettiren yapılar arasında gösterilir.

Küçüksu KasrıKüçüksu KasrıKüçüksu KasrıKüçüksu Kasrı

Yorumlar

 • cannalii
  08.02.2023 17:37

  Hemen önünde ispark otopark mevcut arabanızı park edip direk giriş kapısından geçiyorsunuz

 • aleynaayenerr
  27.07.2022 09:00

  Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan. Boğazın kıyısındaki konumu, muhteşem iç ve dış mimarisi, huzurlu bir bahçesi bulunan tarihi yapı

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:40

  Anadolu Hisarı'na neredeyse bitişik, çok yakın, boğaz kenarında, küçük, mütevazi(!) bir Osmanlı sarayı.

 • ahmetyaylacii
  25.08.2022 06:49

  Manzarası ve binası oldukça görkemli ve büyüleyici dışarda fotoğraf çekmek serbest kasrın içerisindeki her yer ayrı güzeldi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler