Anadolu Hisarı - GeziBilen

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

Tarihi kaynaklarda adı ‘Güzelce Hisarı’ olarak da geçen Anadolu Hisarı, İstanbul Beykoz ilçesi sınırları içerisinde bulunan Anadoluhisarı semtinde yer alır. Tam da Göksu Deresi’nin İstanbul Boğazı’na döküldüğü yerde mükemmel bir konuma sahip olan Anadolu Hisarı, yedi bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiştir. İnşa tarihi 1395 yılına kadar uzanan tarihi Anadolu Hisarı, Yıldırım Beyazıt tarafından Boğaz geçişlerini kontrol amaçlı yaptırılmıştır.

İkinci Osmanlı Kuşatması’na hazırlığın bir parçası olarak inşa edilen Anadolu Hisarı’nın en ilginç özelliği, İstanbul Boğazı’nın en dar yerinde yaptırılan surlarıdır. Bu dar yerde yaptırılması da ilk hisar olma özelliğini kazandırır. Eski kaynaklara göre Güzelcehisar, Güzelhisar, Yenicehisar, Yenihisar ve Akhisar gibi isimlere sahip olan Anadolu Hisarı’nın Osmanlı tarihinde de önemi büyüktür.

İç kale duvarları, asıl kale ve üç kuleden oluşan Anadolu Hisarı’nın dikdörtgen planlı bir yapı üzerinde yükselen kulesi, asıl kale kısmını meydana getirir. Üzeri toprakla örtülü kayanın üstüne oturtulan bu devasa kule dört katlı bir yapıdadır. İki, üç metre kalınlığındaki iç kale duvarlarının çevrelediği asıl kale ve üzerindeki dört kule yüzyıllara meydan okuyarak günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Kendine has mimarisi ile Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşan en ilginç yapılardan biri haline gelen Anadolu Hisarı’nın dış kalesinin surları çokgen olmakla birlikte aynı zamanda çok kemerlidir.

Anadolu HisarıAnadolu HisarıAnadolu HisarıAnadolu Hisarı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota