Hacı Ahmet Bey Yalısı

Hacı Ahmet Bey Yalısı

Hacı Ahmet Bey Yalısı

İstanbul içinde yer alan tarihi mekânlardan birisi olan Hacı Ahmet Bey Yalısı, II. Abdülhamid döneminde inşa edilir. Bu tarihi yalı, hala Kanlıca bölgesinin en göz alıcı evleri arasında gösterilir. Yalıda çok uzun bir dönem Ramazanoğlu ailesi oturur. Ulu önder Atatürk burada organize edilen bir sünnet düğününe katılım gösterir. Yalının günümüzdeki sahibi Sezgin – Saniye Elmas çiftidir. Çift, yalının tarihi dokusuna hiçbir zarar vermeden bazı düzenlemelere gider. Yalıyı ziyaret ettiğinizde Balkan Naci İslimyeli’ye ait bir resimle karşılaşmak mümkündür. Girişte ayrıca Aslı Tunca’dan bir büst alınmıştır.

Hacı Ahmet Bey Yalısı konum olarak Kanlıca sahili üzerinden yer alır. Şu anda 1. derece tarihi eser kapsamında değerlendirilir. Yalının zemin katının yığma olduğu gözlemlenir. Yalı toplamda üç katlıdır. İki ve üçüncü katlarda ahşap konstrüksiyon dikkat çeker. Hacı Ahmet Bey Yalısı, 1996 senesinde icra nedeniyle satışa çıkarılır. Bir gıda şirketinin sahibi olan Sezgin Elmas, yalıyı bu süreçte satın alır. Arsası 790 metrekare civarında olan yalı, aynı zamanda 60 metrekarelik bir otoparka sahiptir. Yalı içinde rıhtım dışında bir de yüzme havuzu bulunur. Rıhtım konum olarak yalının batı bölümünde konumlanır. Rıhtımın çevresinde korkulukların yerleştirildiği görülür. Katlarda üç ayrı pencere yer alır. En üst katta ise ışıklık pencereleri göze çarpar. Ayrıca burada pencere alınlarında kemer motifi öğeleri öne çıkartılır.

Yalının cephe malzemeleri taş, ahşap ve tuğla şeklindedir. 1905 senesinde yapıldığı bilinen yalı 1937 ve 1997 senesinde iki defa onarılır. Hacı Ahmet Bey Yalısı, Marsilya tipi bir örtü malzemesine sahiptir. Dekorasyon sürecinde başarılı mimar Mustafa Toner rol oynar. Ayrıca cam sanatçısı olan Felekşan Onar’a ait koleksiyondan bazı parçalar mekana önemli bir hava katar.

Hacı Ahmet Bey YalısıHacı Ahmet Bey YalısıHacı Ahmet Bey YalısıHacı Ahmet Bey Yalısı

Yorumlar

 • lI3n4DY9lPUh
  14.01.2024 17:46

  Merhaba

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler