Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Çorlulu Ali Paşa Medresesi tarihî yarımadanın can damarı olan Mollafenari’de, ticaretin kalbi olan Kapalı Çarşı’ya oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Ticaretin olduğu kadar yönetimin de merkezi olan bu bölgede Osmanlı mirası pek çok tarihi yapı yer almaktadır.

Osmanlı döneminde eğitim sisteminin en temel yapı taşları medreselerdi. Çorlulu Ali Paşa Medresesi 1707 yılında III. Ahmet’in sadrazamlarından olan Çorlulu Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Ali Paşa bu yapıyı kendisi için bir dinlenme alanı ve devlete bir ilim yuvası kazandırmak amacıyla yaptırmıştır. Ali Paşa bu medresede zaman zaman halkla beraber namaz kılıp, eğitimleri takip etmekteymiş. 

Çorlulu Ali Paşa Medresesi, cami, külliye, kitaplık ve medreseden oluşan farklı yapılarla bir arada inşa ettirilmiştir. Medrese, Osmanlı’nın duraklama ve çöküş dönemlerinde kapanmıştır. 1766 ve 1894 yıllarında yaşanan büyük depremlerin ardından atıl duruma gelmiştir. Cumhuriyet döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine dahil edilip 1961 ve 1965 yıllarında yapılan restorasyon çalışmaları dahilinde yapı yeniden şehre kazandırılmıştır. Günümüzde her ne kadar çay bahçesi olarak kullanılıyor olsa da, İstanbul’un en çok ziyaret edilen medreselerinden biridir. Renkli ve kalabalık bir yer olan bu tarihi yapıda günlük hayatın temposundan biraz olsun kaçabilir, bir türk kahvesi içebilirsiniz. 

 Çorlulu Ali Paşa Medresesi Çorlulu Ali Paşa Medresesi Çorlulu Ali Paşa Medresesi Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler