Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın “Kalfalık eserimdir.” dediği Süleymaniye Camii, İstanbul’un en sağlam mimari yapılarından biridir. Osmanlı Devleti’nin bir dönem ‘güç simgesi’ olarak dahi gösterilen, 2021 itibariyle 464 yaşındaki cami; aslen medreseler, kütüphane, sıbyan mektebi, hastane, hazire, imaret ve dükkanlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi’nin yapıtaşıdır.

İstanbul’da yaşanan en şiddetli depremleri bir çatlak dahi almadan atlatmış olan Süleymaniye Camii, bugün bile beklenen büyük İstanbul depremi için bir numaralı sığınılacak yer olarak gösterilir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile Mimar Sinan tarafından 1550’de yapımına başlanan ve hakkında neredeyse sayısız rivayet bulunan yapı, yedi yıllık hummalı bir çalışma sonucunda tamamlanır. İlk beş yılı, eğimli bir zeminde olduğundan temelinin sağlamlaşması adına inşa aşamasına başlanmayan cami, rivayet edilir ki bu nedenle Osmanlı’nın güç sembolü olacakken yanlış anlaşılmalara bile sebep olur.

Dünyanın ilk is odalı camisi olma unvanını taşıyan, ilk yıllarda akustiği turşu küpleriyle sağlanan, kandillerinin üzerine örümcek gelmesin diye avizeleri deve kuşu yumurtası konan Süleymaniye Camii; Kanuni Sultan Süleyman başta olmak üzere Osmanlı’nın 15 ve 16’ncı yüzyıl devlet insanlarının en önemlilerini haziresinde barındırır.

Kadrajlara sığmayan avlusu, ferah iç mekanı ve etrafındaki yapılarıyla tamamlandığı ilk yıllarda bir şehir planlama örneği olarak öne çıkan caminin çevresindeki dükkanlar yüzyıllardır işlevselliğini korumaya devam eder.

Annenizin yaptığı dışında dünya üzerinde yiyebileceğiniz en leziz kuru fasulyeyi yapan lokantalarıyla da zorlu konumuna ulaşan ziyaretçilerini aç bırakmayan Süleymaniye Camii, kapısının hemen karşısında bulunan ve kendisine kıyasla oldukça mütevazı olan Mimar Sinan Türbesi ile de adeta bir bütünlük sağlar.

Süleymaniye CamiiSüleymaniye CamiiSüleymaniye CamiiSüleymaniye Camii

Yorumlar

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:42

  Dönemin Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle 1551-1558 yılları arasında dünyaca ünlü Osmanlı mimarı Mimar Sinan tarafından yapılan Süleymaniye Camii, bir mimari şaheserdir.

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:35

  İçine girmek nasip olmadı ama bir dahakine inşallah giricem. Dışına bakmak bile yetiyor o kadar güzel o kadar görkemli ki mimar Sinan'ın ne kadar zeki ve büyük bir zat olduğunu eserine bakınca anlıyorsunuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler