Nuruosmaniye Camii - GeziBilen

Nuruosmaniye Camii

Nuruosmaniye Camii

İstanbul’un Fatih ilçesindeki turistik çekim merkezi Kapalıçarşı’da, sirkülasyonun yoğun olduğu noktalarından biri olan Çarşı Kapı’dan dışarı adımınızı attığınızda karşınıza görkemli Nuruosmaniye Camii çıkar. Kapalıçarşı’nın aynı zamanda ‘Sandal Bedesteni’ adıyla bilinen meşhur kısmına yakın konumdaki tarihi cami, ilk önce yüksek ağaçlarla gölgelenmiş avlusuyla dikkat çeker. Farklı yerlerden basamaklarla çıkılan alçak bir set üzerindeki Nuruosmaniye Camii, I. Mahmut tarafından başlanıp kardeşi III. Osman tarafından tamamlanmış bir yapıdır. Fransa kökenli barok tarzının Osmanlı’daki ilk örneklerinden biri olmasıyla bilinir. İlk harcı 1748’de atılmış yapının iç mekanı büyük bir kubbeyle örtülüdür. Kare planlı caminin özenle vurgulanmış kemerleri dikkat çeken mimari öğeleri arasındadır. Son cemaat yeri adlı kısım caminin batısında konumlanır. Burası caminin içi ile avlu arasındaki üzeri kapalı bir alandır. Nuruosmaniye Camii için ‘mimarının alışılmışın dışındaki tarzının kurbanı olmuş bir yapı’ yorumu uzmanlar nezdinde sıklıkla dile getirilir. Çünkü oranları simetrik değildir, garip ve dağınık bir şekilde yerleştirilmiş parçalarla oluşturulmuş bir bütün gibidir bu tarihi cami. En nihayetinde ise güzel avlusu, gösterişli süslemeleri ve son derece yoğun oluşuna kaynaklık eden turistik konumu dolayısıyla şehrin en çok ziyaret edilen camileri arasında yer alır.

Nuruosmaniye CamiiNuruosmaniye CamiiNuruosmaniye CamiiNuruosmaniye Camii

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:11

  Nuruosmaniye camii Osmanlı döneminde ilk barok tarzda inşa edilmiş camidir. Cami’nin altındaki mahzen sadece sergi zamanlarında açıktır.Girişi cami’nin dışında olan mahzeni ziyaret etmek ücretsizdir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota