5 Vakit İbadet - GeziBilen

5 Vakit İbadet

5 Vakit İbadet

Hatay
9 Gezi Noktası
3 Km
3.700 Adım
113 Kalori

İslamiyet’i daha iyi anlayabileceğimiz ve ibadetini gerçekleştirebilenler adına çok daha huzurlu ve manevi yönü yüksek turumuza hoş geldiniz. Öyle bir rota düşünün ki Anadolu’nun hatta Türkiye’nin ilk camiinde namaz kılıyorsunuz! Ya da öyle bir camii düşünün ki Hatay’da ilk kez ibadet öncesi ya da sonrası camide ilim öğrenebileceğiniz bir kütüphane mevcut ve o kitapların içinde turunuzu sürdürüyorsunuz... Öte yandan tüm namaz vakitlerinde ayrı bir tarihi yolculuğa çıkarak şehrin en önemli dini yapılarını keşfediyorsunuz. Hazırsanız başlayalım; Hatay’ın tarihi açıdan en önemli camilerini ziyaret ederek gerçekleştireceğimiz, geriye kalan saatlerde de şehri görebileceğimiz keyifli bir rota hazırladık.

Hatay aslen Helenistik Dönem ve Roma Çağı’nın görkemli bir kentiyken İslam fetihleriyle beraber, daha mukaddes bir kent halini almıştır. Bu coğrafyada, İslam dininin gerektirdiği yapılar, Miladi 1300’lü yıllarda inşa edilmeye başlamıştır. Ve kent eski formundan kat be kat daha anlamlı hale gelmiştir.

Osmanlı Dönemi'nden bu yana yalnızca Hatay’ın merkez ilçesinde ortalama 30 adet cami ve mescit bulunur. Fakat bunların içinde en çok bilinen ve tarihi değeri bakımdan önemli olan ilk beş camiye rotamızda yer verdik. 

İbadetin büyük bir huşu ve bütünlükle yapıldığı Hatay’da, İslamiyet’le iç içe bir tura hazırsanız adım atmaya başlayabiliriz.

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota