Şehzade Camii

Şehzade Camii

Şehzade Camii

Şehzade Camii, İstanbul’daki meşhur Osmanlı yadigarı eserlerden biridir. Fatih ilçesinde Büyükşehir Belediyesi binasının yaklaşık olarak karşısında konumlanır.

Henüz padişah değilken Kanuni Sultan Süleyman tarafından vefat etmiş oğlu Mehmed adına, Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Yapımı beş sene sürmüş ve 1548’de tamamlanmıştır. ‘Şehzade Mehmed Camii’ olarak da bilinir. Osmanlı Saray Başmimarı olan Mimar Sinan’ın Şehzade Camii için ‘çıraklık eserimdir’ dediği bilinir.

Beş kapısı bulunan duvarları pencereli bir avlunun içerisinde yükselir. Kare planlıdır. Dört fil ayağı üzerine ana kubbe ve köşelerindeki dört yarım kubbe ile örtülü caminin iç mekanında ferahlık ve ince işçilik öne çıkar. Süslemelere sahip son derece zarif iki minaresi vardır.

Cami haziresinde çok sayıda türbe göze çarpar. Mimar Sinan tarafından yapılmış Şehzade Mehmed Türbesi, süsleme ve bezemelerin ilgi çekeceği sekizgen planlı bir yapıdır. Renk cümbüşü sunan çinileri ile adından söz ettirir. Türbede ayrıca Şehzade Cihangir’in sandukası bulunur. Yakınında yine aynı kıymetli mimarın elinden çıkmış Rüstem Paşa Türbesi de görülebilir.

Şehzade CamiiŞehzade CamiiŞehzade CamiiŞehzade Camii

Yorumlar

 • hauau
  08.08.2023 09:21

  Çok güzel bir Cami 🤲🤲

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler