Karabağlar Yaylası

Karabağlar Yaylası

22.02.2021 00:18


Muğla’da yer alan tabiat güzellikleri sayesinde buraya gelenler, kendilerini sadece plajlarla sınırlandırmaz. Şehirde gezilecek yerler arasında her zaman ilk sıralarda kendine yer bulabilen Karabağlar Yaylası, önemli bir dinlence ve eğlence mekanı olarak kabul görür. Hayvan yetiştiriciliğinin dışında tarımsal faaliyetlerin de ön planda olduğu yayla, Muğla şehir merkezine yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıktadır. Rakım seviyesi bir yaylaya göre düşük sayılan bölge, aileler üzerine kayıtlı bazı parsellere sahiptir. Bu yapılar ilginç bir şekilde ailelerin lakapları ile anımsanır. Burada aynı zamanda geleneksel kahve kültürü yaşatılır. Yayla içinde kahveler dışında yer alan bakkal, lokanta, kasap, berber gibi nostaljik ve sıcak bir atmosferin yaratılmasında etkili olurlar. Kahvelerin olduğu alanda kavak ve dut ağaçları dikkat çeker. Buralar aynı zamanda bir eğlence eğitim merkezleri olarak da görülür. Dolayısıyla bu mekanlar klasik kahve algısının çok dışında bir yapıya bürünür. Örneğin yaz aylarında burada ortaoyunu ya da kukla gösterileri gerçekleşir. Zaman zaman da herkese açık film gösterileri yapılır. Bu anlamda canlı ve sosyal bir alan olmak için gayet gösterir. Muğla merkezinden yaz aylarında gelen esnaflar da buradaki hareketliliğe destek verir. Yaz dönemlerinde yayla içinde kurulan pazarlara büyük bir ilgi olur. Kültürel ilişkilerin oturmasına zemin hazırlayan kahveler, Karabağlar Yaylası’nın adeta odak noktasıdır. İnsanlar birbirilerini tanıma fırsatlarını tam olarak burada edinebilirler. Karabağlar Yaylası içinde yer alan bu önemli kahveler, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alır. Ayvalı, Polis, Topallar, Hacıahmet ise koruma altına alınan onlarca kahveden sadece birkaçıdır. Hatta bunların bir bölümü doğrudan Belediye tarafından işletilir. Yaz aylarında Karabağlar Yaylası pek çok etkinliğe ve festivale ev sahipliği yapar. Tabiat güzelliği olarak belki Karadeniz yaylaları kadar iddialı olmasa da en azından sosyal ve kültürel açıdan her daim hareketli bir yer olduğu rahatlıkla ifade edilebilir.

Karabağlar YaylasıKarabağlar YaylasıKarabağlar YaylasıKarabağlar Yaylası

Yorumlar

 • aslidemirr
  28.10.2022 06:41

  Havası harika serin 1080 rakımlı yer. Yazın bile ferah. Bir de orada fosil alanı diye bir yer var. Dinozor görürüm diye heveslendim ama yoktu 😉😁

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler