Rüstem Paşa Camii - GeziBilen

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

Eminönü, sunduğu ilgi çekici manevi-kültürel gezi ve alışveriş olanakları ile Fatih ilçesinin en ünlü semtlerinden. Mısır Çarşısı, Yeni Camii gibi İstanbul’un görülmesi önerilen birçok noktası tam olarak burada yer alıyor. Mısır Çarşısı’na yürüyerek birkaç yüz metre mesafedeki Rüstem Paşa Camii de öne çıkan tarihi değerlerden biri. İşlek depo ve dükkanların arasında yükselen cami, şehirdeki bir başka Mimar Sinan eseridir. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı olan Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami, çarpıcı süslemeleri ve güzel İznik çinileri ile dikkat çeker. Kubbesi dört adet filayak yani dev kolonla desteklenen caminin her yanındaki soyut şekiller ve çiçek motifleri keyifle görülebilir. Bir nevi renk cümbüşünün söz konusu olduğu Rüstem Paşa Camii, asma katlarındaki çinileriyle de tanınır. Zira bu sofistike yapı, İstanbul’un en güzel çinilerine sahip camileri arasında yer alır. Aydınlatma öğeleri de bir başka ilginç unsurudur. Mümkün olan her yerde pencerenin açıldığı, bu yönüyle aydınlık bir iç mekan sağlandığı belirtilebilir. İbadete açık olan Hasırcılar Caddesi üzerindeki tarihi değer, her gün belirli saatler dahilinde ziyaret edilebilir.

Rüstem Paşa CamiiRüstem Paşa CamiiRüstem Paşa CamiiRüstem Paşa Camii

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:10

  Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Sadrazam Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında yaptırılan bu camii, Mimar Sinan’ın İznik Çinileri ile bezeli en önemli eserlerinden biridir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota