Mimar Sinan Türbesi

Mimar Sinan Türbesi

Mimar Sinan Türbesi

Mimar Sinan, Osmanlı döneminde yaşayan büyük bir mimardır. Kendine has mimari tarzı dışında üretkenliği ile de öne çıkar. Sadece tek bir alanda eser üretmemiştir. Yaşamı boyunca 92 cami, 55 medrese, 20 türbe, 3 darüşşifa, 17 imaret, 48 hamam ve 20 kervansaraya imza atar. Bunun dışında daha sayamayacağımız pek çok esere katkı sunar. Eserleri arasında Ayasofya, Selimiye Camii, Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii, Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü ve Çemberlitaş Hamamı görece ön plandadır. Lakabı “Koca Sinan” Mimar Sinan aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun baş mimarı olmayı başarır. Mimar Sinan hem Kanuni hem de II. Selim ve III. Murat dönemlerinde bu görevini sürdürür. Kendisi bazı eserlerini ustalık dönemi eserleri olarak nitelendirir. Osmanlı’nın bu büyük mimarının türbesi şu anda İstanbul’dadır.

Bilindiği üzere Mimar Sinan 17 Temmuz 1588 tarihinde vefat eder. Ölümünden kısa bir süre önce bu türbeyi bizzat inşa eder. Türbe Süleymaniye Camii’nin köşe kısmında yer alır. Pencerelerinin hemen üst bölümünde kendisi için kaleme alınan 15 dizelik hayat öyküsü dikkat çeker. Mimar Sinan Türbesi küfeki taşından ve mermerden inşa edilir. Sandukanın hemen ön bölümünde, yekpare mermerlerin üzerinde özel sülüs yazısı ile bir kitabe yerleştirilir. Bu kitabenin Nakkaş Sai’ye ait olduğu bilinir. Keskin kemerlerle bağlanan sütunlar kubbe bölümünü taşır.

Mimar Sinan Türbesi’nin içerisinde aynı zamanda üç mezar daha yer alır. Bu mezarlardan bir tanesi yine kendisi mimar olan Ali Talat Bey’e aittir. Diğer iki sandukanın kime ait olduğu belirlenemez. Osmanlının mimari kimliğini büyük ölçüde üstlenen bu özel ismin İstanbul’da yer alan türbesi ürettiği eserlerin yanında son derece mütevazi kalır.

Mimar Sinan TürbesiMimar Sinan TürbesiMimar Sinan Türbesi

Yorumlar

 • furkanakay
  17.11.2022 08:21

  Büyük eserler sahibi, mütevazı bir kabri olan güzel insan, eserlerini milyonlar ziyaret ederken kabri biraz hüzünlü kalmış. Kalfalık eserim dediği muhteşem bir taş yapıt olan Süleymaniye camii bitişiğinde sizlerin duasını bekliyor. Mutlaka ziyaret edin…

 • pLdFfM65mUjV
  27.07.2023 20:34

  Lise yıllarında okulum sayesinde Süleymaniye kütüphanesine gitme fırsatım olmuştu. Gülistan da gezerken büyük usta mimar Sinan in Süleymaniye çizimini ve al taraftaki imzasını görmüştüm meğer o imza kabrinin yetişmiş nasıl bir İnce düşünce... Allah rahmet eylesin büyük mimara..

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler