TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi - GeziBilen

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi

TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi

TRT, Türkiye’de televizyon yayıncılığının seyrini değiştirmiş çok önemli bir kurumdur. Türkiye’de ilk televizyon yayına imza atan bu çok özel kurum, pek çok tarihi ana tanıklık eder. Türkiye’yi ilgilendiren en önemli olaylar, darbeler, politik ve kültürel içerikler ya da spor müsabakaları, hep bu ekrandan halka aktarılır. Her zaman kendine has bir duruşu ve yayın politikasına sahip olan TRT, vatandaşların vergisiyle yoluna devam eden önemli bir devlet kanalıdır. TRT’nin müthiş arşivini ve yayın geçmişini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla özel bir müze açılır. Ankara’nın Oran bölgesinde kurulan müze için ilk adımlar 1980 senesinde atılır. 1981 senesinde eski radyo malzemeleri toplanır ve TRT Radyo Müzesi adında ilk müze açılır. Bundan 13 sene sonra ise televizyon stüdyolarından dahil edilen pek çok kullanım dışı materyal, müzenin genişlemesini sağlar. Bu müze yeni yerinde TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi ismiyle hizmete açılır. Özel müze kapsamında yer alan müze, özellikle radyo/televizyon yayıncılığı alanında eğitim gören genç üniversite öğrencilerinin ilgisini çeker. Çünkü burası sadece bir müze değil, aynı zamanda uygulamalı bir eğitim merkezi olarak tasarlanır. Müzeyi ziyaret eden kişiler yayıncılığın belli aşamalarını görme şansı bulur. Gerek radyo gerekse de televizyon stüdyolarının perde arkasını gözler önüne seren müzede drama ve sanal stüdyolar yer alır. TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi’nin sergi salonları arasında; Atatürk Özel Sergisi, Radyo Sergi Salonu, Drama Sergi Salonu ve Televizyon Sergi Salonu sıralanabilir. Atatürk Özel Sergisi adı verilen bölümde 10. Yıl Nutku’nun okunduğu gün kullanılan mikrofonlar sergilenir. Ayrıca Atatürk ile alakalı program kayıtlarına ve fotoğraflara bu alanda yer verilir. Radyo Sergi Salonu’nda ise daha çok taş plaklar ve eski kayıt cihazları paylaşılır.

TRT Yayıncılık Tarihi MüzesiTRT Yayıncılık Tarihi MüzesiTRT Yayıncılık Tarihi MüzesiTRT Yayıncılık Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 07:26

  Şimdiye kadar gelmemiş olmama üzüldüm. Muazzam bir müze. Herkese tavsiye ederim. Yalnız gelmeden önce telefon ile arayıp randevu almalısınız. Biz bilmeden gittik, neyse ki yoğun degildi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota