Şaban Kaptan Camii

Şaban Kaptan Camii

Şaban Kaptan Camii

İstanbul’daki Osmanlı İmparatorluğu’ndan miras kalmış sayısız eserden biri olan Şaban Kaptan Camii, şehrin tarihi camilerin çokluğu ile bilinen ilçelerinden Beyoğlu sınırlarında, Şişhane ve Kasımpaşa semtleri arasında konumlanır.

Keşfetmeye meraklı gezginler için ilham verici, dar bir sokak üzerindeki caminin geçmişi 1500’lü yıllara kadar uzanır. Dönemin Osmanlı Kaptan-ı Deryası, yani Donanma Komutanı Şaban Kaptan tarafından yaptırılmıştır.

Dayanıklı yapı elemanları ile çıkıldığı için asırlar boyu İstanbul’un birçok noktasında karşılaşılan doğal felaketlere karşı durmuş, 1942’ye kadar ibadete açık kalmıştır. Ancak bu tarihte yıkıldığı kaydedilir. Cami, 30 yıl sonra ise aslına bir formda yeniden yaptırılarak ibadete açılmıştır. Yıkım sırasında cami yakınındaki Şaban Kaptan’a ait mezar yerinden alınmıştır. Günümüzde yakın mesafedeki Lohusa Kadın Türbesi’nde ziyaret edilebilir.

1970’li yıllarda yeniden yaptırılan Şaban Kaptan Camii, tuğla, beton ve taştan yapılmıştır. Küçük bir yapıdır, 130 metrekare arsa üzerine taştan inşa edilmiştir. Tek şerefeli minaresi, ahşap kürsü ve imamın Cuma hutbesini okuduğu yer olan minberi dikkat çeker.

İmamın cemaatin önünde namaz kıldırdığı Kıbleyi gösteren süslü bir bölüm olan mihrabında zarif Kütahya çinileri kullanılmıştır. Avlusunda altında tuvalet, şadırvan ve üstte görevli lojmanına ait katın olduğu bir de bina yer alır.

Şaban Kaptan CamiiŞaban Kaptan CamiiŞaban Kaptan CamiiŞaban Kaptan Camii

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 12:55

  Güzel eski ve küçük tari bir camii

 • ftherdincc
  04.01.2023 08:25

  Çok küçük sessiz arada tarihi bir camii binaların arasına sıkışmış vaziyette caddeden görmeden geçip gidebilirsiniz fatketmeden…

 • beraattglr
  13.01.2023 13:54

  Cami, Kaptanı-ı Derya Şaban Kaptan tarafından 1643 yılında yaptırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler