Lohusa Sultan Türbesi - GeziBilen

Lohusa Sultan Türbesi

Lohusa Sultan Türbesi

Şişhane’den Kasımpaşa’ya doğru inen yolun yanında, geçmişte Pera Mezarlığı olarak bilinen yerde bulunan Lohusa Sultan Türbesi, gizemli hikayeleri ve göz alıcı mimarisiyle İstanbul’un en dikkate değer türbelerinden birisidir.

Tarihi dayanağı olmayan çeşitli efsanelere göre çocuğu olmayan kadınlara şifa verdiği için yaygın olarak ‘Lohusa Sultan’ olarak anılan bu türbe, ‘Rahime Hatun’ veya ‘Saliha Hatun Türbesi’ olarak da biliniyor. Bu sebeple Osmanlı İmparatorluğu zamanında çocuk sahibi olmak isteyen kadınların sıklıkla ziyaretine uğruyor. Türbeye dair en çok bilinen hikaye, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden alındığı üzere savaşa çağrılan bir askerin hamile eşinin ölümünü konu alıyor. Rivayete göre eşi hamile olan bir asker savaşa çağırılır. Savaştan dönen asker, hamile eşinin birkaç gün önce öldüğünü öğrenir. Mezarı başında beklerken bir bebek sesi duyulur. Mezarın açılmasıyla annesini emerken bulunan bebeğin bir alim olduğu söylenir. Bu kişinin kimliğine dair herhangi bir tarihi kayıt bulunamadığından bu ve benzer hikayeler efsane olarak kalır.

İstanbul’da 1940’lı yılardaki imar uygulamaları sırasında birçok türbe için yıkım kararı uygulanmasına rağmen bu türbe Evliya Çelebi’nin zannedilerek bugünlere kadar tesadüfi olarak gelmiştir. Türbe içinde biri Lohusa Sultan’a ait olduğu söylenen, diğerlerinin sahibinin ise tam olarak bilinemediği üç ayrı tabut bulunur. Tuğla ve taştan, kare planlı, kubbeli basit bir yapıdır. Üç cephede birer penceresi olan bu türbeye, mermerden Osmanlıca bir kitabe konulmuştur.

Lohusa Sultan TürbesiLohusa Sultan TürbesiLohusa Sultan Türbesi

Yorumlar

 • xbegummx
  30.09.2022 06:28

  Türlü rivayetlere konu olmuş Lohusa Sultan Türbesi, hem mimari yapısıyla ilgi çekerken hem de çocuğu olmayan kadınların ilgisini topluyor.

 • ftherdincc
  13.01.2023 07:59

  Maneviyatı yüksek mübarek yerlerden sadece birtanesi

 • caliskanahmt
  01.03.2023 13:46

  Evliya Çelebi'nin bahsettiği Meyyitzade kabri burası olsa gerek

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota