Maltepe Merkez Camii

Maltepe Merkez Camii

Maltepe Merkez Camii

İstanbul’un kapasitesi ve mimari özellikleri ile öne çıkan yakın dönem eserlerinden biri olan Maltepe Merkezi Camii, şehrin güneydoğusundaki Maltepe ilçesinin en işlek noktasında konumlanır. Heybetiyle meşhur olan cami, dört minaresi ve altındaki dükkanları, üzerindeki geniş iç mekana sahip sofistike yapı ve avlusuyla ön plandadır.

Büyük bir kubbe, yanında daha küçük kubbe ve onun yanındaki oldukça küçük kubbe ile örtülüdür. Dikdörtgen planlıdır. 3’er şerefeli minarelerinin 2’si köşelerde, 2’si ise yapıya bitişik konumlandırılmıştır. Geniş avlusuna girildikten sonra üzeri kubbelerle örtülü son cemaat yerinden geçilerek iç mekana girilir. Burası büyük sütunlarla taşınan ikinci kat ve zemin kattan meydana gelir.

Müezzin mahfili ahşaptandır. Cuma hutbesinin okunduğu yüksekçe kısım minber, imamın cemaatin önünde namaz kıldırdığı kısım olan mihrap ve vaaz kürsüsü oldukça sadedir. Büyük boyutlu kareye yakın dikdörtgen pencerelerle birlikte çok sayıda penceresi bulunan cami, akşama doğru sarkıtılan avizeler ile aydınlatılır.

Ferah ve az süslemeli, sade bir iç mekan sunan Maltepe Merkez Camii, aynı zamanda alttan ısıtmalıdır. Bu yönüyle kış mevsiminde konfor sunar. Ek olarak altındaki şadırvanda sıcak su ile abdest imkanı sunulur.

Maltepe Merkez CamiiMaltepe Merkez CamiiMaltepe Merkez CamiiMaltepe Merkez Camii

Yorumlar

 • melisacubuk
  17.11.2022 07:00

  Çok güzel ferah büyük bir cami. 1987 yılında inşaatına başlanıp 2001 yılında ibadete açılmış. Açıldığında Anadolu yakasının en büyük camisiymiş.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler