Yeni Camii

Yeni Camii

Yeni Camii

İstanbul Eminönü Bahçekapı’da bulunan Yeni Camii ya da Valide Sultan Camii'nin temelleri, Sultan lll. Murad’ın eşi Safiye Sultan'ın emriyle 1597 yılında atılarak, 1665’te zamanın padişahı lV. Mehmed’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın büyük çaba ve bağışlarıyla tamamlandı. 

Osmanlı dönemi Türk mimarisinde yapımı en uzun sürede tamamlanan camii, bulunduğu konum itibariyle şehrin silüetine ve görselliğine önemli ölçüde katkı sağlar ve Osmanlı ailesi tarafından yaptırılan büyük camilerin son örneğidir. Yeni Cami ve külliyesinin inşaatı, oğlu III. Mehmet’in tahta geçmesinden sonra siyasi işlere de karışmaya başlayan ve iktidarını temsil etmek üzere Eminönü’de bir cami yaptırmak isteyen Valide Safiye Sultan tarafından 1597’de başlatılmıştır.  Mimar Davut Ağa tarafından yapılmaya başlanmış, Mimar Dalgıç Ahmed Ağa tarafından devam ettirilmiştir. Vebaya yakalanan Mimar Davut Ağa’nın ve Safiye Sultan'ın ölümü ile yarım kalan inşaat, aşırı masrafı dolayısıyla başlangıcından 66 yıl sonra dönemin mimarbaşısı Mustafa Ağa tarafından IV. Mehmed zamanında bitirilmiştir. Yeni Cami ile birlikte Valide Sultan Türbesi, Hünkâr Kasrı, sebil, çeşme, sübyan mektebi, darülkurra, Mısır Çarşısı da projeye katılarak inşa edilmiştir. 

Cami deniz kenarına inşa edilmiştir ancak denizle mesafesi sonradan denizin doldurulması sonucu artmıştır. Dış görünüşü itibariyle Süleymaniye Camii'ne benzer nitelikler gösterse de kubbesinin piramidi andırır şekilde yükselmesi kendine has bir özelliktir.


Yeni CamiiYeni CamiiYeni CamiiYeni Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler