Adnan Menderes Anıt Mezarı

Adnan Menderes Anıt Mezarı

Adnan Menderes Anıt Mezarı

Türkiye Cumhuriyeti’ne 1950-1960 yılları arasında Başbakanlık yapan ve İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi Adnan Menderes, 27 Mayıs Darbesi’nin ardından İmralı Adası’nda 17 Eylül 1961 tarihinde idam edilmiştir. İzmir’deki uluslararası havalimanı (İzmir Adnan Menderes Havalimanı), İstanbul’daki Adnan Menderes Bulvarı, Aydın’da kurulan bir üniversite (Adnan Menderes Üniversitesi) ve Adana’da kendi yaptırdığı Seyhan Barajı’nın yakında bir bulvara da adını veren Adnan Menderes’in anısına 1990 senesinde bir mozole yapıldı.

Demokrat Parti döneminde yapılan ve de isimlendirilen caddelerden belki de en ünlüsü olan Vatan Caddesi’ndeki Adnan Menderes Anıt Mezarı, Adnan Menderes başta olmak üzere Polatkan ve Zorlu’nun naaşlarını da barındırıyor. Bu anıt mezar, sağ siyaset sahnesindeki en popüler isimlerden biri olan Turgut Özal’ın mozolesine yakın olması nedeniyle de Adnan Menderes Anıt Mezarı her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilerek bir sürekliliği de beraberinde getirmektedir.

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesine bağlı yer alan Adnan Menderes Anıt Mezarı’nda eski bakanlar, Türk siyasetçi ve diplomat Fatin Rüştü Zorlu (1933-1960) ve dönemin Çalışma ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın (1949-1961) naaşları da bulunuyor. Ayrıca 1993 senesinde vefat eden Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın mezarı da bu üç demokrasi şehidine yürüme mesafesinde konumlanıyor.

Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın öncülüğünde çıkarılan kanun sonucunda 11 Nisan 1990 tarihinde Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve Adnan Menderes’e itibarlarının iade edilmesinin ardından üç demokrasi şehidinin anısına Vatan Caddesi’nde Adnan Menderes Anıt Mezarı inşa edildi. Yüz binlerce kişinin ve Turgut Özal’ın katılımı ile Topkapı’da yaptırılan bu mozoleye demokrasi şehitlerinin naaşları nakledildi.

Adnan Menderes Anıt MezarıAdnan Menderes Anıt MezarıAdnan Menderes Anıt MezarıAdnan Menderes Anıt Mezarı

Yorumlar

 • noosQrsz
  14.07.2022 13:23

  bu uygulama mukemel

 • ftherdincc
  04.01.2023 08:34

  Bu anıt mezarı ziyaret ettiğimde en çok hissettiğim, zamanı geri alıp tarih nehrinin akışını değiştirebilmek arzusu oldu...

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:44

  1950-60 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevinde bulunan Merhum Adnan Menderes ve onunla beraber idam edilen Maliye Bakanı Merhum Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Merhum Fatin Rüştü Zorlu anıt mezarı. Mekanları cennet olsun

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler