Edirnekapı Şehitliği - GeziBilen

Edirnekapı Şehitliği

Edirnekapı Şehitliği

İstanbul’da Eyüpsultan içinde yer alan Edirnekapı Şehitliği, Türkiye’nin en eski mezarlıklarından birisi durumundadır. Şehitliğin hikayesi bizi 1453 senesine kadar götürecektir. O dönem İstanbul’u fethetmek için mücadele veren Müslüman askerler, Edirnekapı’da geniş bir araziye gömülür. Edirnekapı Şehitliği, Osmanlı döneminde Sır Tekke ismi ile anılır. İlk şehitliğin konumu tam olarak bilinmez. O yıllarda bayram namazlarından çıkan cemaat burada bir araya gelir ve şehitler için dualar okur. E-5 Karayolu’nda yapılan bir çalışmadan dolayı buradaki bazı kabirler nakledilir. Bu nedenle de özgün görünümünden bir nebze uzaklaşır.

Edirnekapı Şehitliği, şehrin en geniş şehitliği olarak öne çıkar. Şehitliğin belki de en eski ve özel bölümlerinden bir tanesi “Mısır Tarlası” ismine sahip olan bölümüdür. Bu kısım tümüyle eski kabirlerden oluşur; ancak zaman içinde zarar görmüştür. Bu bölümde yeni bir mezar bulunmaz. Şahideler ise tamamen 1800’lü yıllar ve öncesine aittir. Aynı şekilde Necatibey Mezarlığı adıyla anılan bölümde de eski mezarlar tutulur. Bazı önemli tarihi şahsiyetlerin mezarları da bu alanda bulunur. Edirnekapı Şehitliği’ne kimi dönemlerde şehitler dışında da definler gerçekleşir. Bu sebeple yeni eklemelerle beraber oldukça geniş bir mezarlık haline gelir. Diğer taraftan Edirnekapı Şehitliği’ndeki tarihi Osmanlı mezar taşları farklı bir hazirede sergilenir. Özellikle tarihi değeri olan mezar taşları bunun için ayrılır.

Edirnekapı Şehitliği, yakın tarihte büyük öneme sahip olan Çanakkale Savaşı, Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı’nda şehit düşen askerlere de kucak açar. O savaşlarda tedavileri yaptırılmak üzere yaralı askerler İstanbul’da yer alan hastanelere getirilir. Burada kurtarılamayan askerler doğrudan bu şehitliğe defnedilir. Genel anlamda iki ayrı bölüme sahip olan Edirnekapı Şehitliği, Türkiye Şehitlikleri İmar Vakfı’nın kontrolündedir.

Edirnekapı ŞehitliğiEdirnekapı ŞehitliğiEdirnekapı ŞehitliğiEdirnekapı Şehitliği

Yorumlar

 • 28XVBKRi
  24.04.2022 09:40

  rabbim kabirlerini nurlandırsın inş

 • Samet Özdemir
  23.11.2021 12:10

  Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota