Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı) - GeziBilen

Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

Anadolu tarihinin çeşitliliği oldukça hayret vericidir. Dönemler arasında birçok farklı devlet ve imparatorluğun Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarında hüküm sürdüğü bilir. Hal böyleyken tarih aralığı yaklaşık 2 bin 400 yıl öncesine kadar uzanan Bursa Kalesi de şehrin en göz alıcı eserleri arasında yer alır. Bursa Kalesi, milattan önce 377’den başlayarak yaklaşık 300 yıl boyunca bölgede hakimiyeti elinde bulunduran Trakya kökenli krallığın bölgedeki izlerinin başında gelir. Osmanlı’da sultanlar ve önemli devlet adamları kullandığından bazı kesim halk ve tarihçi tarafından Saltanat Kapısı adıyla da bilinen kale, şehirdeki hemen her yerli vatandaşın en az bir kez ziyaret ettiği noktalardan biridir. Milattan önce 2’nci yüzyılda kurulan kale, asırlar boyu Roma’dan Bizans’a, Osmanlı İmparatorluğu’na kadar çeşitli hakimiyetlerde aktif olarak kullanılır. Tarihi kayıtlarda 67 kulesi ve beş kapısının bulunduğu belirtilen kale, 4 kilometreyi bulan uzunluğuyla da dikkat çeker. Kesme taşlarla inşa edilen kalenin iç kısmında gözetleme amaçlı bir oda da bulunuyor. Örgü tekniği ile yapılan duvarları, oldukça şık bir görünüme sahip. Bursa’daki ticaret yolları başta olmak üzere şehri çevreleyen surların özellikle 1855’teki büyük depremde zarar gördüğü bilinir. Öte yandan 2002’de başlatılan restorasyon çalışmaları neticesinde surların 2005’te önemli düzeyde yenilendiği de yine eserle ilgili kayıtlara geçen bilgiler arasındadır. Kale duvarları ve kapıların yanı sıra içerisinde binlerce yıllık sütunlar, mezarlar, kitabeler ve çeşitli kalıntıların görülebileceği Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı), mazgalları, kemerleri ve tarihi atmosferiyle turistik değerini koruyan bir alan özelliği taşır.

Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  07.11.2022 08:06

  Muhteşem atmosfer büyüleyici tasarımlar tarihi anlatan gerçekki animasyonlar la o kadar güzel bir yapıt olmuş ki bence herkes gidip görmeli emeği geçen herkesin eline sağlık.

 • vlknckcc
  15.11.2022 13:10

  Gezerken çok keyifli bir tarih yolculuğu yapıyorsunuz. Harika manzarası var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota