17’nci Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi

17’nci Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi

22.02.2021 00:18


Bursa’da Muradiye Mahallesi’nde yer alan 17’nci Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi, II. Murat Külliyesi’ne oldukça yakındır. 17’nci yüzyıldan kalan bu tarihi evin bulunduğu yerde daha önce II. Murat’a ait bir köşk olduğu düşünülmektedir. Toplamda üç katlı olan yapıya batı kısımda yer alan avlu üzerinden girilir. Bursa’nın en önemli kültürel miraslarından biri olan bu ev, sivil mimarlık örneği olarak kabul görür. 1946 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğü burayı kamulaştırıp restore eder. Bundan 12 yıl sonra ise teşhir düzenlemesi yapılır. Müzenin açılışı da aynı yıla denk gelir. 1973 ile 1992 yılları arasında ise müze iki büyük onarımdan geçer. Her iki onarımda da yeniden obje düzenlemesine gidilir. Taş bir temel üzerine oturan yapını doğu kısmı ilk kat hizasına dek sıvalıdır. Aynı katta zikzak şeklinde örülen tuğlalar dikkat çeker. Aynı zamanda mazgal tarzı pencereler ve alçı şebekeli tepe pencereleri bu alanda sıralanır. Pencerelerin her biri ahşap bir kanada sahiptir. Eve toplamda altı basamaklı bir merdiven üzerinden girilir. Girişte eyvanlı bir sofa dışında birer oda yer alır. Aynı plan şekli bir üst katta da mevcuttur. Tavanı alçak olan evin taban kısımları da ahşaptır. Genel düzeyde süsleme açısından sade bir yapıya sahiptir. Buna rağmen 17’nci yüzyıla ait tipik ahşap süsleme tarzı belli bölümlerde kendine yer bulur. Süsleme bakımından en yoğun oda, kuzey bölümünde yer alan odadır. Bu alanda özellikle bitkisel kompozisyonlar dikkat çeker. Eyvanlı sofa kısmı doğrudan bahçeye açılır. Tavan kısmında yer yer kalem işçiliğinden örneklere rastlanır. Müze içerisinde o döneme ait özgün el işlemeleri, ahşap objeler, porselen materyaller teşhir edilir.
17’nci Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi17’nci Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi17’nci Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi17’nci Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  07.03.2023 13:44

  Girişin ücretsiz olduğu, restore edilmiş bir Osmanlı evi

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler