Osman Gazi Bey Türbesi - GeziBilen

Osman Gazi Bey Türbesi

Osman Gazi Bey Türbesi

Bilecik ve Eskişehir arasındaki bölgede tohumları atılan geleceğin dört kıtaya yayılacak imparatorluğunun ilk evresi, kadim Osmanlı Beyliği’nin Kurucusu Osman Gazi, 1258’de Söğüt’te dünyaya geldi. Osmanlı Hanedanı’nın da Kurucusu Osman Gazi, 1 Ağustos 1326’da, günümüz Bilecik sınırları içerisinde bulunan Söğüt’te hayata gözlerini yumdu. İlk önce babası Ertuğrul Gazi’nin türbesine gömülen Osman Gazi’nin naaşı, vasiyeti üzerine Bursa’nın fethinden sonra şehre taşınarak defnedildi. 1855’te Bursa’da büyük yıkıma neden olan 7,5 büyüklüğündeki depremin ardından da türbesi, kapsamlı bir onarımdan geçirilerek 1863 yılında, orijinal planına göre bir miktar da büyütülerek şimdiki haline getirildi. Bursa’nın simgelerinden biri olan Osman Gazi Bey Türbesi, Tophane semtinde Şehitlik Anıtı’na yakın konumda bulunuyor. Manevi önemi ile yılın her ayı yoğun ilgi gören türbeye şehir merkezinden itibaren kısa bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Yuvarlak şekilli bir yapı olan Osman Gazi Bey Türbesi’nde kemerli pencereler, sekizgen gövde, kasnak ve kubbe kısımları dikkat çekiyor. Girland olarak da bilinen bezemeler, sandukadaki kadife örtü, sedef kakma, Arapça ibareler, kristal avize ve duvardaki sade kalem işleri de öne çıkan diğer öğeler arasında gösteriliyor. Türbe içerisinde ayrıca I. Murad’ın oğlu Savcı Bey, Osman Bey’in oğullarından Alaeddin Bey ile Orhan Gazi’nin oğullarından İbrahim’in de aralarında yer aldığı 17 sanduka daha bulunur.

Osman Gazi Bey TürbesiOsman Gazi Bey TürbesiOsman Gazi Bey TürbesiOsman Gazi Bey Türbesi

Yorumlar

 • emiresltn
  11.07.2023 09:32

  Tarihe imza atmış iki değerli insan orda olmaktan çok mutlu olduğum bir yer inşallah kısmet olup tekrardan gelmek isterim

 • yasinxerylmz
  02.08.2022 08:14

  Önünde tarihi asker kıyafetleri giymiş askerlerin nöbet değişimi törenini izleme fırsatını yakaladık, etkileyiciydi. Maneviyatın yüksek olduğu Bursa'nın tarihi değerlerinden olan türbe. Ruhları şad olsun

 • vTvxFXVj
  12.07.2022 03:51

  Minnetle ve Şükranla anıyoruz

 • muratball
  26.08.2022 07:06

  Her ferdimizin mutlak ziyaret etmesi gereken bir yer. Osman gazinin türbesi, hemen yakınında Orhan gazinin türbesi bulunmakta. Türbe içerisinde hanım ve yakınlarının sandukalarıda bulunmakta. Bursa ulu camiden yürüyerek 8-10 dakikada ulaşabilirsiniz. Osman gazi türbesini önünde Osmanlı kıyafeti giymiş nöbet tutan askerler var. Öğle namazından sonra ziyarete gittiğimizde askerlerin nöbet devir törenine denk geldik çok güzeldi. Herkese tavsiye ederim.

 • silapamuk
  04.08.2022 12:40

  Bursa’nın tarihi değerlerinden biri olan türbe önceleri elie Manastırı şapelidir. Osmanlı Devleti’nin kurucu Osman gazi’nin ölümünden sonra vasiyeti şapel türbe haline getirilerek buraya gömülmüştür.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota