Kurtuluş Parkı - GeziBilen

Kurtuluş Parkı

Kurtuluş Parkı

Başkent Ankara’nın en popüler parkları arasında yer alan Kurtuluş Parkı, Fidanlık Mahallesi’nde bulunur. İsmini geçmiş zamanlarda bağlı olduğu Kurtuluş Mahallesi’nden alan park, herhangi bir parktan beklenmeyecek düzeyde yoğun bir etkinlik ve aktivite potansiyeline sahiptir. Her yaştan insanı kendine çekmeyi başaran park açıldığından bu yana her dönem şehrin gözdesi olmayı başarır. Kurtuluş Parkı’nın tam anlamıyla hangi tarihte açıldığı kesin olarak bilinmez. Park içerisinde özel bir zemine sahip olan yürüyüş ve koşu pistleri her daim ilgi görür. Diğer yandan burada ilginç bir paten sahası da bulunur. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana yoluna devam ettiği düşünülen mekan toplamda 110 bin metre karelik bir alanı kaplar. Büyük çoğunluğunu yeşil alanların ve ağaçların oluşturduğu park gittikçe betonlaşan Ankara için çok daha kıymetli hale gelir. Kurtuluş Parkı’nda masa tenisi oynamak bir kültür haline gelmiştir. Park içerisinde yan yana dizilmiş olan çok sayıda masa tenisi ile karışılabilirsiniz. Kurtuluş Parkı’nın gözde kısımlarından biri de buz pistidir. Buz patenine ilgi olanlar katılımcı ya da izleyici olarak burada bulunurlar. Mekan tam olarak ‘Atatürk Buz Pateni Spor Tesisleri’ şeklinde geçer. Buz pisti ve futbol sahası karşılıklıdır. Buz pisti kimi zamanlarda, özellikle de yaz aylarında düğün salonu olarak işlev görür. Özellikle parkın olduğu çevrede koşu ya da yürüyüş açısından uygun alanlar bulunmaz. Bu nedenle sabahın erken saatlerinden itibaren koşmak ya da yürümek isteyen yöre halkı Kurtuluş Parkı’nı tek opsiyon olarak değerlendirir. Kurtuluş Parkı’nda çevresinde oturup dinlenebileceğiniz hoş bir havuz bulunur. Kaykay ve paten pistleri dışında çocuklara özel yaratıcı oyun alanları büyük beğeni toplar. Bu durum çocuklu ailelerin de burayı tercih etmesini sağlar.

Kurtuluş ParkıKurtuluş ParkıKurtuluş ParkıKurtuluş Parkı

Yorumlar

 • beyzakorkmazzx
  12.08.2022 08:01

  Her mevsim güzel olsa da benim için sonbahar bir başka olan, sabahları kuş cıvıltıları eşliğinde kahvenizi yudumlayacağınız nezih bir park

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota