Ankara Kalesi - GeziBilen

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara’nın önemli sembollerinden biri olan kendi adını taşıyan kalesi, asırlardır ayakta duran bir tarih abidesi adeta. Ankara Kalesi’nin yapım yılı tam olarak bilinmemekle birlikte Hititler zamanında kurulan bir garnizonun konuşlanması amacıyla kurulmaya başlandığı, daha sonra sırasıyla Roma, Bizans ve Selçuklular tarafından şehrin savunması için asırlar boyu genişletilerek işlev sağladığı biliniyor. Bizans tarafından ele geçirilmeden önce 620 yılında, doğudan gelen Sasaniler’in harap hale getirdiği de kayıtlarda geçiyor. Surlarında sütun başlıkları, lahitler, hatta heykel parçaları bulunan kalenin onarımları sırasında çevredeki Roma dönemi yıkıntılarından yararlanıldığı anlaşılıyor. Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olduktan sonra önemli bir onarım veya tamir görmeden günümüze kadar ulaşıyor tarihi Ankara Kalesi. İç kale ve dış kale olmak üzere ardışık sıralar halinde eski Ankara’yı çevreleyen Ankara Kalesi’nde iç kısımda 42, dışta 20 kule bulunuyor. Beşgen şekilli 42 adet burçla birlikte yüksekliği ortalama 15 metreyi bulan kale duvarları kilometrelerce uzunluğuyla dikkat çekiyor. Ankara Kalesi’nin her köşesi tarihten bir izle ziyaretçilerini karşılıyor. Örneğin iç kale kapılarından birinin üzerine İlhanlı egemenliğinde olduğu yıllardan kalma bir kitabe, kuzeybatı kısmında da Selçuklular’dan günümüze ulaşan yazı görülüyor.

Ankara KalesiAnkara KalesiAnkara KalesiAnkara Kalesi

Yorumlar

 • lidyalia
  30.07.2022 17:34

  Ankara Castle is a distinct Turkish historical spot, founded by the Galatians of the Hellenistic period initially on a hilltop in Ulus. This is a must see when In Ankara! You can see all of this sprawling city spread out before you. Perfect place for pictures!

 • gNiD5dwV
  28.08.2022 07:45

  Kalenin kapısı karşısında gemi ÇAPASI var Ankara ancyra ve Angora anlamının çıpa olması ayrı bir durum daha kale içine girmeden güzellikler başlıyor. Kale içi ise ayrı bir dünya kendinizi başka medeniyetlere götürüyor. Her zaman canlı olması yani kale hala yaşıyor. En aktif eserlerden birisi Ankara yı hiç böyle tanımamışsınızdır

 • salihhkocakk
  18.07.2022 09:21

  Ankara'yı tepeden gören güzel bir mazarası var. Osmanlı döneminden kalma yerlere sahip. Ankara'da gidilmesi gereken yerlerden biridir.

 • sumeyyacaliskan
  24.07.2022 14:23

  Kaleye çıkarsanız taş bebek kafenin terasında Ankara'nın gece manzarasını izlemeyi unutmayın :)

 • huseyinatess
  18.07.2022 08:29

  Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Ankara kalesi hakim konumu açısından Ankarayı çok farklı noktalardan izlemek için harika.

 • M.F.K
  23.11.2021 12:16

  You have to see this place to understand Ankara

 • silapamuk
  18.08.2022 06:33

  Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini bir arada görebileceğiniz ve Ankara'yı panoramik olarak izleme imkanı sağlayan tarihi bir mekan. Farklı dönemlerin izlerini özellikle kapılarında ilginç, birazda komik bir şekilde görüyorsunuz. Yan konmuş Roma sütunları üzerine yığma Bizans duvarları ve onları bir arada tutan Osmanlı demir işçiliği ile oluşmuş kapılar var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota