Çan Sesleri - GeziBilen

Çan Sesleri

Çan Sesleri

Van
11 Gezi Noktası
240 Km
315.114 Adım
9.607 Kalori

Üç semavi dinden biri olan Hristiyanlığın Van’daki izini sürmeye ne dersiniz? Hristiyanlık dininin Van’da bıraktığı bilgelik ve öğretileri bugün bile duyumsayabileceğiniz enfes bir rota hazırladık sizler için. Ancak önce birazcık açıklama. 

Bugün kullanılan takvim Hristiyanlık dini Peygamberi Hz. İsa’nın doğuşu ve yazının bulunmasıyla eş zamanlı olarak başlar. Yazılı tarih aynı zamanda dini inançların yaygınlaşmasını ve bununla birlikte döneminde Hristiyanlık dininin Anadolu başta olmak üzere Avrupa ve diğer kıtalara yayılmasını da beraberinde getirir. Peki Mezopotamya? Peki ya Kenan Bölgesi? Ya Anadolu’nun diğer köşeleri? Aslında İslamiyet’in doğuşuna kadar her biri Hristiyanlık inancından payını alır. O dönemlerde var olan dünya nüfusunun büyük çoğunluğu Hristiyan olur, Hristiyan olarak yaşar ve Hristiyan olarak ölür. Geçmiş bin yıllarda ağırlıklı olarak çok tanrılı din inancı yaygın olduğundan Hristiyanlığı kabul etmesi her ne kadar zor olsa da insanlar tek Tanrı inancını zamanla benimser ve bu inançları doğrultusunda tapınma istekleriyle birlikte pek çok ibadethane inşa eder.

Medeniyetlerin doğuşu, insanlık tarihinin başladığı yer olarak gösterilir Mezopotamya… Ona yakın olan yerlerde de aynı gelişim, aynı etkileşim süreci söz konusudur. Yukarı Mezopotamya olarak da adlandırılan, iri kıyım gölüyle ‘Denizli Şehir’ olarak anılan Van da payına düşen inanç, kültür ve gelenekten nasibini alır. Bu sayede de gelişir, ilerler, büyür ve İpekyolu ile Baharat Yolu’nun da yanı başından geçmesiyle birlikte oldukça güçlü bir şehir hatta bir devlet halini alır. Tuşba’dır ilk hali, sonrasında azameti ve güzelliği yayılır çevre topraklara da. Ağırlıklı nüfusunu Ermenilerin oluşturduğu Van’da keşişler için yapılmış manastırlar da bolca var olur haliyle, Hristiyanlığın gelmesiyle birlikte sayısız kilise de…

Deprem bölgesindedir Van, çok fazla yıkıma uğrar. Hem güzelliğini kıskananlar ve ona sahip olmak isteyenler tarafından pek çok işgale maruz kalır yaşamı boyunca hem de depremler sarsar güzeller güzeli suretini. Çokça yıkılır Van ama her seferinde de yeniden ayağa kalkmasını bilir. Öyle ki bundan yüzlerce yıl öncesinden kalma mabetlere de ev sahipliği yapar, sürekli olarak modern yapılaşmanın temellerini de atar.

Peki, GeziBilen olarak biz bu rotamızda sizlere neler sunacağız? Aslında tam da Hristiyanlık dininin ilk yüzyıllarında bu topraklarda inşa edilmiş mabetlerin izinden gitmeyi tercih ettik. Yedi Kilise’nin yedi tane kiliseden oluşmadığını da göreceğiz, Akdamar Anıt Müzesi’nde Ermeni keşişlerin izlerini de süreceğiz. Ve daha neler neler… Heyecanlıyız, hadi başlayalım!

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota