Nevşehir’in Ören Yerleri

Nevşehir’in Ören Yerleri

Nevşehir’in Ören Yerleri

Nevşehir
10 Gezi Noktası
139 Km
182.447 Adım
5.562 Kalori

Çok konsept bir rota ile karşınızdayız. Nevşehir’in yalnızca yeraltı hazineleri ile birlikte açık hava müzelerini gezebileceğiniz tam bir kültür turu rotası hazırladık. Bu tur, elbette sizin gezme hızınıza göre değişiklik gösterse de; ortalama iki günde bitirebileceğinizi öngörüyoruz. En iyisi biz sizlere rotamız hakkında önce tarihsel bilgiler vermeye başlayalım. 

Roma İmparatoru I. Konstantin bilindiğinin aksine Hristiyanlık dinini ömrü boyunca yaşamış biri olmadığı söylenir. Aslında Konstantin bir Pagan’dır ve çok uzun yıllar boyunca Paganizm ile şekillenmiş kültürlerini uzun yıllar boyunca bu tek Tanrılı dine teslim etmek istemez. Öyle ki, Hristiyan olan halkına zulüm eder. Hatta sürgüne bile gönderir. Konstantin, ölüm döşeğine yatana kadar Paganizm inancına sahiptir. Ölmeden çok kısa bir süre önce vaftiz edilerek Hristiyan olur ve bunu da tüm ülkeye duyurur. Peki, biz size bunu neden anlatıyoruz şimdi? Hemen açıklayalım.

Roma İmparatoru I. Konstantin’in Hristiyanlara karşı yapmış olduğu zulüm, biraz önce de bahsettiğimiz gibi oldukça fazlaydı. Bu kötü durumlardan kaçmak isteyen tek Tanrı inancına sahip Roma halkı da şehirden kaçtı. Ve Nevşehir topraklarında deyim yerindeyse hem inzivaya çekildi hem de buradan tüm Anadolu’ya Hristiyanlığı yaymak konusunda büyük uğraşlar verdi. İşte bu dönemlerde insanlar, şekil verilmesi oldukça kolay olan ve tüften oluşan peri bacalarından kendilerine pek çok ibadethane yaptılar. Manastırından kilisesine, ortak yaşam alanı sofralarından evlere hatta yeraltı şehirlerine varana kadar o kadar çok yapı inşa ettiler ki, resmen bir şehir planlama örneği oluşturdular. Ancak tüm bunları yaparken en çok öne çıkan yapılaşmalar yeraltı şehirleri ve ören yerleri olmuş. Peki, biz bu turda neler hazırladık? Tam da hakkını verebilmek adına sizler için ören yerlerinden, yeraltı şehirlerinden ve tarihin tam içinden efsane bir rota hazırladık. 

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler