Çukur Sadece Bir Mahalle Değildir!

Çukur Sadece Bir Mahalle Değildir!

Çukur Sadece Bir Mahalle Değildir!

İstanbul
7 Gezi Noktası
1 Km
1.842 Adım
56 Kalori

“Çukur sadece bir mahalle değildir!” diyerek Çukur dizisinin en çok duymaya alışkın olduğunuz repliklerinden birisi olan ‘Çukur evimiz, İdris babamız!’ yolunda, bir Koçovalı tadında çıkıyoruz sahalara… Çukur dizisiyle çehresi değişen, şehrin kadim semti Balat ve çevresini ‘Çukur Turizmi’ ışığında geziyoruz.

İstanbul’un en belalı mahallelerinden biri Çukur’a hoş geldiniz... Bu dizide pek tabii ki çoğunuzun bildiği üzere bir mahallenin dirliği ve düzenini senelerdir koruyan Koçovalı ailesi ile önemli değer yargıları anlatılıyor. Dizideki Çukur Cumhuriyeti’nin başrol oyuncuları arasında namı-diğer Yamaç Koçovalı rolünde Aras Bulut İynemli, Erkan Kolçak Köstendil (Vartolu), İdris Koçovalı (Ercan Kesal), Sultan Koçovalı (Perihan Savaş), Selim Koçovalı (Öner Erkan) ve Aliço (Rıza Kocaoğlu) gibi pek çok önemli isim yer alıyor.

İstanbul’un en eski semtlerinden Balat’ta çekilen Çukur dizisiyle beraber semt, çoğu kişi tarafından Çukur olarak anılsa da gerçek çukur semtinin Beyoğlu’nda olduğu unutulmamalıdır. Yani dizide gördüğümüz dağ taş gibi tüm mekânlar Balat’ta konumlanıyor. Bu ilçede gezerken kendinizi dizinin setinde gibi hissetmeniz çok normal. Meşhur Çukur yazılarıyla dolu bina duvarları önünde selfie yapacağınızdan hiç kuşkumuz yok. Şayet şansınız yaver giderse dizi setine de denk gelebilirsiniz. Çukur’un gerçek çocukları bile bu konuda o kadar profesyonelleşmiş ki mahallede yaşayan bu çocuklar sizlere diziyle ilgili bilgiler bile verebilir.

Balat rengarenk evleriyle, sıcacık insanlarıyla, her köşesindeki tarihi yapılarıyla ve binalarıyla eski İstanbul’u yaşatan bir atmosfere sahip. Bu yüzden Çukur dizisinin çekildiği mekanlar ilgi odağı olmaya devam ederken sizlere buradaki asıl tarihi yerlerden de bahsedeceğiz.

Ancak öncesinde birkaç bilgi vermek istiyoruz. Dizinin çekim mekanları arasında gezeceğimiz bu rotamız ortalama yarım gününüzü alacaktır. Balat’a geldikten sonra yürüyerek keşfedebileceğiniz mesafedeki mekânlardan oluşan rotamız hazırsanız başlıyor. İlk durağımız tabi ki Balat Parkı!

Yorumlar

 • ErPPS6YD3UH9
  30.10.2023 10:04

  Harika bilgler veriyorsunuz teşekkür ederim

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler