Hanlar Hamamlar - GeziBilen

Hanlar Hamamlar

Hanlar Hamamlar

Bursa
10 Gezi Noktası
9 Km
8.092 Adım
247 Kalori

Türk kültürünün en önemli öğelerindendir hanlar, hamamlar. Bir şehrin zenginliğini, sosyo-kültürel yapısını gösterir. Daha ziyade 15’inci yüzyıla tarihlenen Bursa han ve hamamları da bu şehrin öne çıkan yapıları arasında yer alır. Bu rotamızda hem dönem halkının sosyalleştiği hem de ticaret hayatının kalbinin attığı bu yapıların bir kısmını gezeceksiniz. 

Bursa’nın suları şifalıdır. Bu nedenle hamamları da yerli halk dışındaki ziyaretçiler tarafından bile oldukça ilgi görür. Döneminde hanlar da hamamlar da birbirini destekler nitelikte inşa edilirmiş. Hatta hanlardan toplanan gelirlerin bir kısmı, hamamların geliştirilmesinde kullanılırmış. Biz de rotamız dahilinde Bursa’da hala insanların alışveriş için rağbet gösterdiği önemli hanları gezip, hamamlarını göreceğiniz bir güzergah oluşturduk. 

Turumuzda, sizlerle beraber Bursa’nın en bilindik üç hamamını ziyaret edeceğiz. Siz hangisinde isterseniz, hamam deneyimini burada yapabilirsiniz. Ancak biz naçizane sizlere Çekirge Hamamı’nı öneriyoruz. Çünkü sularında kükürdün hem cilde hem de romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinir. Şayet soğuk bir havada bu hamama gitmek için yola çıkmışsanız, sokak üzerinde bulunan rögar kapaklarından dahi yükselen buharı görebilirsiniz. Burası gerçekten ilginç bir deneyim olduğu gibi sizleri de masalsı bir dinlenmeye davet eder bir ambiyans taşır. Rotamızın devamında da şehrin ünlü hanlarını geziyor olacağız. Bu esnada istediğiniz handan kendinize hediyelikler de alabilirsiniz. Biz de sizlere bu eşsiz yapıların tarihi bilgilerini de vermeye devam edeceğiz. Ancak şimdiden belirtelim ki rotamızı tamamlamanız için ortalama bir tam güne ihtiyacınız var. Bununla birlikte size bu şehrin en güzel lezzetlerinden tattıracağımıza da emin olabilirsiniz. Yani 10 farklı gezi noktasından oluşan rotamızı; karnınız tok, sırtınız pek bitireceksiniz.

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota