Mevlid-i Halil Mağarası - GeziBilen

Mevlid-i Halil Mağarası

Mevlid-i Halil Mağarası

Türkiye’nin güneydoğusundaki tarihi şehir Şanlıurfa’nın her yanı kültürel bir coşku, manevi hazine. Bu kapsamda Urfa Kalesi’ne yakın konumdaki simge lokasyonlardan Mevlid-i Halil Mağarası, şehirdeki öne çıkan değerler arasında. Bu manevi ziyaret alanının, milattan önce 2000 yıllarında yaşadığına inanılan Peygamber Hz. İbrahim’in doğduğu ve yedi yaşına kadar kaldığı mağara olduğu rivayet ediliyor. Çocukluk yıllarının önemli kısmını geçirdiği mağara, günümüzde önemli bir inanç turizmi noktasıdır. Mevlid-i Halil Mağarası, elektrik sistemi sayesinde aydınlık ve bakımlı tutuluyor. Temiz durumda ve içerisine girilince serili seccadeler, bazı dini kitaplar görülüyor. Öne çıkan konu ise bir kaynak suya da ev sahipliği yapması. Ziyarete gelenler Mevlid-i Halil Mağarası’ndan çıkan suyu içiyor ve genellikle yanlarında getirdikleri şişelere doldurup götürüyorlar. Kaynak suyun, zemzem suyundan sonraki en tatlı su olduğuna ve şifa dağıttığına inanılıyor. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin konuk olduğu Mevlid-i Halil Mağarası, Şanlıurfa’daki en önemli gezi destinasyonları arasında gösteriliyor.

Mevlid-i Halil MağarasıMevlid-i Halil Mağarası

Yorumlar

 • irembozz
  30.06.2022 10:21

  Hz İbrahim’in doğduğu mağara manevi huzur ile dolu rahatlatıcı etkisi var mağaranın hemen iç kısmında namaz kılabileceğimiz mescid olması çok güzel.

 • tugubaga
  14.04.2022 04:43

  Gittiginizde büyük huzur bulacağınız bir yer.Yerel rehber tutarsanız size oraları gezdirip anlatıyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota