Beşikli Mağara - GeziBilen

Beşikli Mağara

Beşikli Mağara

Hatay’ın güneyinde Samandağ ilçe sınırları içerisinde yer alan Beşikli Mağara; Titus Tüneli, Dor Mabedi, St. Simon Manastırı, Musa Ağacı gibi birçok turistik noktaya yakın konumuyla bölgenin öne çıkan kültürel değerlerinden... Kayalar mezarlık olarak oyulmuş ve kaya mezarlarının ziyaret edilebilmesi için de dönemin mimari geçiş, sağlamlaştırıcı, destekleyici elemanları kullanılmış. Süslemeler de ihmal edilmemiş. Dört mekan ve pek çok mezardan oluşuyor özetle. Titus Tüneli’ne birkaç dakika mesafede bulunan Beşikli Mağara, bir kaya mezarı alanı aslında. Burada sütun ve kemerlerle birbirinden ayrılmış 100’ü aşkın mezar mevcut. Taş merdivenler, kaya mezarlar, sütunlar ve genel itibarıyla yapılmış süslemelerle farklı bir tarih yolculuğu. Restorasyondan geçirilen çiçek, balık, istiridye gibi figürleri ile ünlü Beşikli Mağara’da tavan kısımları görsel bir şölen adeta. Doğu Akdeniz’in zengin liman yerleşimlerinden birinde yapılan kaya mezarları, dönemin insanlarının ne denli varlıklı olduğuna da işaret ediyor. 6’ncı yüzyılda bölgeyi yerle bir eden depremden zarar görmeden çıkan bu sağlam kayalar arasındaki doğal yapı, asırlar sonra görülebilen bir kültürel miras. Hatay’da tarihin derinliklerinden günümüze taşan eşsiz güzelliği ile farklı bir deneyim arayanlara hitap ediyor burası.

Beşikli MağaraBeşikli MağaraBeşikli MağaraBeşikli Mağara

Yorumlar

 • pelinakgl
  29.08.2022 08:01

  Çok fazla yürümeniz gerekiyor. Önceden bu kadar yürümek gerekmiyordu. Mağaraların içini gezebiliyordunuz şuan önünde demir korkuluklar var sadece dışarıdan bakabilirsiniz. Titus tünelinin yanında yer alıyor. Tünele girmek isteyenler de girerken dikkat ediniz. İçeride su birikintileri ve kayalar var. Bazı yerlerde kayaların üzerine çıkmanız gerekiyor.

 • cemmelih
  03.11.2022 11:38

  Kaya mezarlarının bulunduğu yaklaşık iki bin yıllık bir yapı. Mezarların sütunlu, sütun başlıklı, gösterişli yapılışına bakılınca burada şehrin önemli kişilerinin gömüldüğü anlaşılıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota