Mevlid-i Halil (Dergah) Camii

Mevlid-i Halil (Dergah) Camii

Mevlid-i Halil (Dergah) Camii

Balıklı Göl civarında Dergah Platosu içerisinde yer alan Mevlid-i Halil (Dergah) Camii, İbrahim Peygamber’in doğduğuna inanılan mağaranın yanı başındadır. Mevlid-i Halil ‘Kutlu Doğum’ anlamına gelir. Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılan mağaranın hemen yanına yapılan cami de bu nedenle Mevlid-i Halil adını almıştır. Tarih kaynaklarında beş büyük evre geçirdiği bilinen yapının bulunduğu alan, ilk olarak Seleukoslar döneminde bir ana tapınak olarak kullanılır. Daha sonra Yahudilik döneminde aynı alana bir havra yapılır. Hristiyanlığın geldiği zamanlarda ise aynı alana bir kilise inşa edilir. Bizans döneminde Urfa’nın Ayasofya’sı da yine buraya inşa edilir. 16’ncı yüzyılın sonlarında ise Osmanlı Dönemi devlet adamlarından Muhammed Salih Paşa tarafından aynı alana cami yaptırılır. Mevlid-i Halil (Dergah) Camii dikdörtgen bir plana sahiptir. Mağarayla arasında kalan duvar küçük bir minareye dönüştürülür. Yüzyıllar içerisinde tam beş kez onarılan caminin her restorasyon çalışmasında, aslına sadık kalınmıştır. Camiyi benzerlerinden farklı kılan en büyük özelliği ise yanı başındaki mağaradan çıkan sudur. Yerel halk buradan çıkan suyun zemzemden sonraki en şifalı su olduğuna inanır.

Mevlid-i Halil (Dergah) CamiiMevlid-i Halil (Dergah) CamiiMevlid-i Halil (Dergah) CamiiMevlid-i Halil (Dergah) Camii

Yorumlar

 • acelyaabasar
  02.11.2022 08:23

  Çok görkemli bir camii

 • furkanakay
  02.12.2022 07:03

  Balıklıgöl'ün hemen yanında yer alan , atmosferi çok güzel olan harika bir külliye.

 • muratty
  12.10.2022 07:31

  Geniş ferah ses akustiği de etkiside çok güzel bir cami. İçinde aynı zamanda Sakal-ı Şerif bulunuyor. Manevi havası harika. Cami içinde şadırvan ve su içmek serinlemek için bir sebil bulunmakta. Balıklıgöl de dinlenip burada namazınızı kılabilirsiniz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler