Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri

22.02.2021 00:18


Nevşehir’in Avanos bölgesinde yer alan Özkonak Yeraltı Şehri, milattan önce 400’lü yıllardan günümüze ulaşıyor. Bölgenin oyulmaya ve şekillendirmeye uygun tüflü yapısı, arkeologların söylemlerine göre geç Hitit dönemine uzanan insanlığın barınma ve korunmasına olanak tanımış. Geç Hitit döneminde ‘Tabal’ isimli yerel prensliklerle başlayan barınma süreci Persler ve Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmış. Öyle ki Zeus’un mabedinin de burada olduğu rivayetler arasındadır. Medeniyetlerin toprağın altında gizlendiği Kapadokya’da Özkonak Yeraltı Şehri, diğer yeraltı şehirlerinden daha farklı bir yapıdadır. Sıcaklığı koruyan yapısı ve nem barındırmayan özelliğiyle erzakların depolanmasına da imkan tanıyan yeraltı şehri; dört katlı bir yapıdan oluşuyor. Katlar arası iletişimi sağlayan uzun ve dar delikler birçok yeraltı şehrinde olmasına rağmen buradakiler farklıdır! Gözle görülemeyecek kadar küçük ve dar olan bu deliklerin örneklerine başka hiçbir yeraltı şehrinde rastlanmaz. Hatta öyle ki Mısır’daki piramitlerin havayı muhafaza eden şaflı yapısının gizemine eş değerdir! Özkonak Yeraltı Şehri’nin bir diğer farkı, giriş tünellerini saldırıdan korumak için dışarıdan taşınmış ve tonlarca ağırlıkta olan kayaların iç bölümde yer almasıdır. Savunma amaçlı alınan bu önlem doğrultusunda yapılanma inşa edilmiştir. Bir apartman misali inşa edilen Özkonak Yeraltı Şehri’nin ilk katı hayvanların kolay girebilmesi için ahır tarzında kurgulanmıştır. Alt katlara inildikçe ev misali salon ve odalar bulunur. Bunun dışında 8 kuyu, 3 havalandırma, 4 mezar, testiler ve su depolarının bulunduğu yerler mevcuttur. Yeraltı şehrinin son katı için klostrofobisi olanları şimdiden uyarmakta fayda var. Yalnızca tek bir kişinin ilerleyebileceği darlıkta bir tünelle ulaşılabilen bu alan, aslında bir hapishane olarak dizayn edilmiş. İnsana hayatı sorgulatacak türden bir gizemi mevcut buranın.

Özkonak Yeraltı ŞehriÖzkonak Yeraltı ŞehriÖzkonak Yeraltı ŞehriÖzkonak Yeraltı Şehri

Yorumlar

 • mervebakknn
  07.07.2022 07:43

  Diğer yer altı şehirlerine göre küçük 3 kattan oluşuyor müze kart ile girebilirsiniz ama içerisi baya serin oluyor gelirken yanınıza birşey almalısınız.

 • huseyinatess
  07.12.2022 09:38

  Kesin tarihi tam olarak bilinmese de, Özkonak Yeraltı Şehri'nin M.Ö. 400 lü yıllarda yapıldığı sanılmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler