Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri

Tarihe baktığımız zaman yel değirmenlerinin özellikle Orta Çağ içinde yoğun biçimde kullanıldığı görülür. Yel değirmenlerinin en sık kullanıldığı yerlerden birisi de hiç şüphesiz ki Bodrum’dur. Bu yel değirmenleri; hem tarihi bir öneme sahip olduğu için hem de görsel açıdan etkileyici olduğu için yerli ve yabancı ziyaretçilerin her daim ilgisini çekmeyi bir şekilde başarır. Bodrum yel değirmenleri, ağırlıklı olarak Gümbet koylarındaki tepe alanlarında yer alır. Bu değirmenlerin 18’inci yüzyılda inşa edildiği bilinir. Uzunca bir süre aktif olarak kullanılsa da 1970’li yıllardan sonra sadece turistik bir figür olarak kalır. Bulunduğu alanda sembolik bir yere sahip olan bu değirmenler, özellikle de amatör ya da profesyonel fotoğraf meraklıları için özel bir çalışma alanı sunar. Yel değirmenlerinin bulunduğu nokta nefis bir deniz manzarası sunar. Bodrum’daki bir diğer yel değirmeni Datça’da yer alır. Yaklaşık 300 senelik bir geçmişe sahip olan bu değirmenler, büyük ölçüde Kızlan Köyü’nde toplanır. Burası ayrıca Datça’da en fazla rüzgar alan nokta olarak bilinir. Marmaris yolunun hemen üstünde yer alan toplamda altı yel değirmeni vardır. Bunların şu anda iki tanesi restorasyon sürecinden geçirilir. Bu restorasyon belli bir kurum tarafından değil, bir hayırsever tarafından yapılmıştır. Değirmenlerin restorasyonu esnasında çevreyle olan uyumu da dikkate alınır. Değirmenlerin çatı kısmı 360 derece dönebilir. Rüzgarın estiği yöne bağlı olarak konumunu değiştirebilir. Yel değirmeninde üst alan buğday öğütme, orta kat doldurma için kullanılırken giriş kısmı teslim alanı biçiminde düzenlenir. Yel değirmenlerini ziyaret edenler orijinal çalışma sistemine tanıklık edebilirler. Bodrum’da yer alan yer değirmenleri özellikle rüzgarı daha fazla alan noktalara yapılır. İlk değirmenlerin 1850’li yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Yel DeğirmenleriYel DeğirmenleriYel DeğirmenleriYel Değirmenleri

Yorumlar

 • qvTuJuCr
  28.07.2022 08:11

  👍

 • pelinakgl
  13.10.2022 06:03

  Sadece manzarayı seyretmek için durabilirsiniz. Bir yanda Yalıkavak diğer yanda merkezi rahatça görebileceğiniz yükseklikte; ülkemizin cennet köşeleri...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler