Kızlan Yel Değirmeni

Kızlan Yel Değirmeni

Kızlan Yel Değirmeni

Plajlar, koylar ve doğal güzelliklerin buluştuğu Muğla’da gezilecek, görülecek çok sayıda yer vardır. Bunlardan biri de her seferinde ayrı detayının, güzelliğinin keşfedebileceği Kızlan Köyü’nün simgesi olan yel değirmenidir. Günümüzde restoran işlevi sunan Kızlan Yel Değirmeni’nin 1900’lü yılların başında inşa edildiği sanılır. Mekanın etrafında başka yel değirmenleri de vardır ancak Kızan harici yıkıntı durumundalar. Yine de fotoğraflara, anılara konu olarak ziyaretçilerine masalsı bir görsellik yaşatmayı bilirler. Hatta günbatımına yakın saatlerde güneşin yansımaları ile kızıla çalan renkleri, başka diyarlardaymışsınız hissi uyandırır. 1950’li yıllara kadar buğday öğütmek için kullanıldığı söylenen yel değirmeni, aslına uygun şekilde düzenlenmiş durumdadır. Kapısı güneybatıya bakar ve içerisine girince nişler göze çarpar. Yel değirmenlerinde görmeye alışık olmadığımız penceresi ve bacayı da bünyesinde barındıran Kızlan Yel Değirmeni; kapıları, taş duvarları ve ahşap detayları ile misafirlerini zamanda yolculuğa çıkarmayı vadeder adeta. Muğla’da güzel fotoğraflar çekebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz ve oldukça romantik bir deneyim yaşayabileceğiniz Kızlan Yel Değirmeni, ziyaretçilerine adeta geçmişle bugünü bir arada altın bir tepside sunuyor.

Kızlan Yel DeğirmeniKızlan Yel DeğirmeniKızlan Yel DeğirmeniKızlan Yel Değirmeni

Yorumlar

 • melisacubuk
  11.08.2022 06:48

  Geçmişte rüzgarla un üretmek için kullanılan 6 tane değirmenin 1 tanesi turizm meslek uygulama alanı olarak kullanılmakta 2. İse özel mülk içine çevrelenmiş bir şekilde.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler