Hıdivyal Palas

Hıdivyal Palas

Hıdivyal Palas

Hıdivyal Palas 1941 senesinde inşa edilir. Zaman içerisinde yetimhane ve otel olarak kullanılır. Bugün Hıdivyal Palas aradan geçen zamana rağmen ayakta kalmayı İstanbul yapıları arasında gösterilir. Günümüzde bir Ermeni vakfı burayı idare eder. Binanın pek çok katı çeşitli amaçlarla kullanılan ofislerden oluşur. Hıdivyal Palas yaklaşık 180 yıllık yolculuğunda pek çok özel hikayeye ev sahipliği yapar. Dönemin en çarpıcı yapılarından biri olarak öne çıkan Hıdivyal Palas toplamda yedi katlıdır.

Bir iş hanı olarak kullanılan yapının içerisinde ilginç restoranlar ve sanat galerileri bulunur. Bilhassa üst katlarda oldukça hoş bir İstanbul panoraması ile karşılaşmak olasıdır. Hıdivyal Palas konum olarak Kumbaracı Yokuşu ile Rue De Pera’nın birleştiği köşede bulunur. Burada işletilen ilk otelin adı D’Angleterre şeklindedir. Bu aynı zamanda İstanbul’un tarihi açıdan en özel ilçelerinden biri olan Beyoğlu’nun da bilinen ilk otelleri arasındadır.

Tarihi yapının İstiklal Caddesi üzerinde bulunması ulaşılabilirlik açısından önemli bir avantaj sunar. İlk olarak açılan otel son derece Avrupai bir görünüme sahiptir. Diğer yandan çok büyük bir şöhrete sahip olan Löbon Pastanesi 1940 ve 1960 seneleri arasında burada faaliyet gösterir. Bu özel binanın iş hanına dönüşmesi 1950’li yılların başına denk gelir. İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasına bakması binayı özel kılan bir diğer neden olarak öne çıkar. Tarihi otelin açıldığı dönemde, otele ait ilanlar yabancı gazetelerde kendine yer bulur.

Hotel D’Angleterre 1841’den 1897 senesine dek aralıksız bir şekilde faaliyet gösterir. Otelin hizmetini durdurması ile beraber bina önemini büyük ölçüde yitirir. O dönem otelin işlevini yitirmesinden dolayı binanın yıkılması gündeme gelir. Tapu kayıtları incelendiğinde bu efsane otelin mülki haklarının Ermeni Kirkor Karagözyan’a ait olduğu görülür.

Hıdivyal PalasHıdivyal PalasHıdivyal Palas

Yorumlar

 • acelyaabasar
  27.09.2022 11:49

  1841 yılında yapılan bu bina çok görmüş geçirmiş. Yetimhane olarak da kullanılmış, otel olarak da. Şu anda bir Ermeni vakfına ait ve katların çoğu ofislerden oluşuyor. Hıdivyal Palas'ın en yeni misafiri ise kafe-restoran '1841 Tünel' oldu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler