Cemile Sultan Korusu

Cemile Sultan Korusu

Cemile Sultan Korusu

Yaklaşık 100 dönümlük yeşil alana sahip bu koru, aslında kompleks bir yapıya sahiptir. Burada, birazdan sizin de önünden geçeceğiniz tenis kortu, basketbol sahası, mini golf alanı, yürüyüş yolları ve hatta uçurtma alanı bile bulunuyor! Hemen her türlü ihtiyacın düşünüldüğü bu koruda, tıpkı Adile Sultan Sarayı’nda olduğu gibi düğün, nikah çekimi, özel toplantılar ve daha pek çok organizasyon da yapılıyor. Aynı zamanda kafe ve restoranların da bulunduğu Cemile Sultan Korusu, ismini ise Osmanlı Devleti’nin 31’inci padişahı Sultan Abdülmecid’in kızı Cemile Sultan’dan alıyor.

1843 yılında doğan Cemile Sultan, babası Sultan Abdülmecid’in 37 çocuğu arasında en sevdiği kız evlatlarından biridir. Babasının ardından kardeşi II. Abdülhamit 1876 yılında tahta çıktığında, Cemile Sultan adına Kandilli’deki sarayı satın alır. Aradan bir süre geçtikten sonra da Cemile Sultan; 1858’de Mahmut Celalettin Paşa ile evlenmiş ve 1884 yılında Kandilli‘deki Sahil Sarayı’nı oğlu Celalettin Bey’e bırakmıştır.

1914 yılının 10 Şubat Salı günü hayata gözlerini yuman Cemile Sultan’ın, oğluna bağışladığı sahil sarayının üst katında ise Orta Köşk ve Cici Bey Köşkü adlarında iki adet yapı olduğu bilinir. Ancak sahil sarayı, 1914’te vergilerin ağırlığını kaldıramaz ve yıktırılır. 1918’de I. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra Yunanlı bir armatör olan Likardopulos, Cemile Sultan Sahil Sarayı’nı ve hemen arkasında yer alan 99,5 dönümlük koruyu satın alır. Daha sonra ise burası 1944 yılında film yapımcısı Cemil Filmer’e satılmıştır. 

Koruda yer alan tarihi köşk, 29 Ekim 1952’de bir Cumhuriyet Bayramı gecesinde, yazık ki elektrik kontağındaki bir sorun nedeniyle çıkan yangında zarar görmüştür. Sonrasında Cemil Filmer, koruyu Türkiye Odalar Borsalar ve Birlik Personeli Sigorta ve Emekli Sandığı’na satmıştır. Kısa bir sürenin ardından İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı, Cemile Sultan Korusu’nu kiralayarak yüzlerce ağacı kurtarmış, 2000’e yakın yeni ağaç dikerek korunun dokusunu yenilemiştir.


Fotoğraf Kaynağı: http://cemilesultan.com/galeri/

Cemile Sultan KorusuCemile Sultan KorusuCemile Sultan KorusuCemile Sultan Korusu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler