Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Ayasofya’yla adı bir anılan, İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan ve fetih sonrası Osmanlı Hanedanlığı üyelerinin hemen her birine yurt olan yerdir.

İstanbul deyince ilk akla gelen mekanlardan Topkapı Sarayı, 500 yılı geçen yaşına rağmen tüm heybetiyle her gün binlerce ziyaretçisine kucak açar. Sarayburnu’ndaki konumu ile doğal bir ihtişama sahip Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethinin ardından yaptırılan ikinci saray olması sebebiyle Fatih Sultan Mehmet tarafından ‘Yeni Saray’ anlamına gelen ‘Saray-ı Cedid’ unvanını alsa da daha sonra Topkapusu Sahil Sarayı’nın yanmasıyla bugünkü adını almıştır.

Yapımı tam 18 yıl süren ve 1478 yılında kullanıma açılan Topkapı Sarayı, yüzyıllar boyunca Osmanlı devlet felsefesi ile gelişip büyümeye devam eder. Aslında oldukça mütevazi olan bu yapıya, 16’ncı yüzyılın ünlü mimarı Mimar Sinan bile yalnızca bir bina eklemesi yapar.

Karadan ‘Sur-ı Sultani’ adlı duvarları ile çevrili olan saray, denizden ise Bizans surlarıyla çevrilidir. 700 bin metrekare alanda yer alan Topkapı Sarayı’nın önemli bir kısmı Hasbahçe’ye ayrılmıştır. Ana hatlarıyla Birun ve Enderun olarak iki teşkilattan oluşan saray; Babüsselam, Bab-ı Hümayun ve Babüssaade adlı üç ana kapının yanı sıra; Harem, Hasbahçe, yani Gülhane ve dört tane avludan oluşur.

Burası 1922’de Osmanlı monarşisinin bitmesiyle beraber Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle bir saray-müzeye dönüştürülür ve 3 Nisan 1924’te hizmete açılır.

Topkapı SarayıTopkapı SarayıTopkapı SarayıTopkapı Sarayı

Yorumlar

 • Lwi8hz5F
  21.08.2022 18:56

  Dolmabahçe sarayını önce gezdiyseniz topkapıdan çok zevk alınmıyor .Çinileri çok iyi ancak hareme girmeyince de anlamı kalmıyor .Genel olarak ortalama Bi saray

 • Samet Özdemir
  23.11.2021 12:13

  Bir saat değil, bir gün değil günlerce keşfedilse doyulamayacak türden bir mekan.

 • ezgicam
  26.09.2022 09:00

  Kesinlikle her yaştan insanın gidip görmesi gereken tarihin eskilerinden kopup günümüze kadar gelmiş bir çok şaheserle dolu içerisi. Insanı güzelliğiyle ve manzarası ile büyüleyen bir yer, biz içini 5 saatte anca gezdik ve çok keyif aldık. 💕

 • beraattglr
  13.01.2023 14:46

  Gezmesi baya uzun sürüyor buraya bir gün ayırmanız gerek

 • cannalii
  08.02.2023 17:47

  Topkapı Sarayının içi muhteşem ötesi burada bir kapıdan başka bir kapıya yol çıkıyor ve gezilmesi gereken ilk yerlerden birisi diyebilirim. Müzedeki tarihi eserlerin ve savaş malzemeleri hayatımda gördüğüm en güzel değerli eserler.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler