Hamamönü Tarihi Ankara Evleri - GeziBilen

Hamamönü Tarihi Ankara Evleri

Hamamönü Tarihi Ankara Evleri

Ankara’nın tarihi yapıları ile tanınan ilçesi Altındağ, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olarak ilanının ardından şehrin hızlı gelişim gösteren bölgelerinden biri olur. Bölgesel gelişimle birlikte bulundurduğu tarihi sentez de öne çıkan evler, bu kapsamda ilçenin tarihi değerlerinden Hamamönü bölgesi, turistik açıdan ilgi çeken son derece karakteristik özellikleri ile göz alıcıdır. Hamamönü, tarihi bölgeye adını da veren hamamıyla ünlüdür. Ayrıca 17 ve 18’inci yüzyıldan günümüze ulaşan tarihi evleriyle de tanınan bölgedeki tarihi evler mimari planları ve sadelikleriyle dikkat çeker. Yazlık ve kışlık bölümleri, avlulu, iç sofalı planları bu ambiyansı yüksek evlerin seyir zevkini artıran bu evler, içeri girildiğinde karşılaşılan bölümler de geçmiş dönem Osmanlı yaşantısına dair kısa bir gezi vadeder. Mutfakların yer aldığı alt kat, yatak odası ve oturma odasının bulunduğu üst katlar, ilginç özellikleri ile dikkat çeker. Genelde sokağa bir avluyla çıkılan bu evlerde aynı zamanda Selamlık adıyla bilinen odalar da yine dışa doğru uzanıyor. Kalın ağaçlar, ahşap iskelet, tuğla ve kerpiçten yapılan Hamamönü Tarihi Ankara Evleri, gerek tarihi atmosfere ilişkin muazzam seyir zevki, gerekse fotoğraf amaçlı olarak gezilebiliyor.

Hamamönü Tarihi Ankara EvleriHamamönü Tarihi Ankara EvleriHamamönü Tarihi Ankara EvleriHamamönü Tarihi Ankara Evleri

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  07.07.2022 06:46

  Ankara’yı sevmek için en büyük sebep benim için Hamamönü dür kokusu dokusu mekanları herşeyiyle bambaşka. Ankara‘nın en güzel semtidir mutlaka.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota