Hacı Bayram-ı Veli Türbesi

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi

27.01.2022 08:10


Ankara’da görülmesi gereken türbelerden biri şüphesiz ki Anadolu’nun önde gelen mutasavvıflarından Hacı Bayram-ı Veli’nin Türbesidir. Yapı, hemen yanında bulunan ve Roma döneminden günümüze kalan Augustus Tapınağı ile ziyaretçilerine çok kültürlü eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. 

İsmi aslen Numan bin Koyunluca Ahmed olan Türk mutasavvıf ve şairin lâkâbı ‘’Hacı Bayram’’dır, kendisi bilim ve tasavvufu birleştirmeyi başarmış bir sufidir. 1352 yılında Ankara’nın Solfasol köyünde doğan Hacı Bayram, tarihte etkileyici izler bırakmıştır. Talebelerinin sadece ilimle meşgul olmak adına II. Murad tarafından vergi ve askerlikten muaf tutulduğu bilinir. Hacı Bayram, Bayramilik olarak bilinen bir tasavvuf yolunun da kurucusudur. Bayramiliğin ana unsurları kulun Allah’a doğru aşk ile çekilmesi Cezbe ve Allah’ın kulu, kulun da Allah’ı sevmesine denen Muhabbet’tir.

 Ankara’nın Altındağ mahallesinde bulunan türbe, Hacı Bayram-ı Veli Camii’ne bitişik vaziyettedir. Hacı Bayram 1427 yılında vefat ettikten sonra yapıldığı bilinen bu türbede toplamda 9 sanduka bulunmaktadır. Bu kişiler Osman Fazıl Paşa, III. Mehmed Tayyip Baba ve Hacı Bayram Veli’nin oğlu Şeyh Ahmed Baba , torunu Şeyh Edhem Baba ve ismi bilinmeyen diğer kişilerdir. Türbe kare planlıdır ve üzeri kurşundan yapılmış bir kubbe ile örtülüdür. ‘’Ankara taşı’’ olarak da bilinen andezit taşından yapılmıştır. Ankara’nın en önemli inanç merkezlerinden biri olan bu yapı kompleksi, 15. yüzyıldan itibaren Anadolu’da yayılmış olan Bayramiyye’nin anıtsal bir örneğidir. Ankara’nın sembol yapılarından birisi olduğunu söylesek abartmış olmayız… 


Görseller: somuncubabaturbesi, gezgezinsani, VGM

Hacı Bayram-ı Veli TürbesiHacı Bayram-ı Veli TürbesiHacı Bayram-ı Veli Türbesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 06:58

  Ankara'da doğmuş ve Ankara'nın en önemli değerlerinden Hacı Bayram-ı Veli; Türbesi ve Camisi ile içinde barındırdığı manevi havayı hissetmek isteyenleri bekliyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler